Джонатан Лемайър, Владимир Исаченков 

Асошиейтед прес

Сянката на Хелзинки е надвиснала. Несигурността за минали и бъдещи руски намеси в избори продължава. А напрежението е повишено заради горещи точки - от Иран до Венецуела.

Когато президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин се срещнат в събота в кулоарите на международен форум в Япония, това ще бъде нова глава във внимателно наблюдаваните отношения, белязани от въпроси и противоречия. Макар че Тръмп отдава приоритет на изграждането на близки лични връзки с Путин, неговото правителство засилва санкциите и други видове натиск срещу Москва.

Дневният ред остава загадка, както и резултатът от тяхната последна среща преди почти година във Финландия.

"Целият свят гледаше, когато в Хелзинки президентът Тръмп подкрепи Путин вместо разузнавателната общност на собствената си страна, а след всичкото това време ние все още не знаем какво са обсъждали те на личната си среща", каза Майкъл Макфол, който беше посланик на САЩ в Русия при президентството на Барак Обама. "А сега подозирам, че те ще постигнат единство за края на разследването на Мълър и ще защитават позицията - поотделно и заедно, че не е имало нищо там. И за двамата това ще изглежда като оправдание."

Форумът на Г-20 в Осака ще бъде първата среща между лидерите, откакто специалният прокурор Робърт Мълър завърши своето разследване, без да стигне до заключението, че кампанията на Тръмп през 2016 г. е заговорничела с Русия. Този въпрос дълго време тегнеше над президентството на Тръмп.

Путин отрича Русия да се е намесвала в американските избори, за да помогне на Тръмп да спечели, въпреки че Мълър откри значителни доказателства за противното. Те включваха операция на руското военно разузнаване за проникване в електронната поща на Демократическата партия и усилия на "ферма за тролове" да разпространява предизвикващи разделение коментари и да подкопава американската политическа система чрез използване на фалшиви профили в социалните медии.

Сегашното напрежение с Иран със сигурност ще бъде тема на срещата. През миналата седмица Тръмп се отказа от въздушни удари в отговор на унищожаването на американски дрон от Иран часове след като Путин каза, че употребата на сила от САЩ в региона ще предизвика "катастрофа".


Защитата на Путин за Техеран не е единствената му подкрепа за авторитарно правителство. Путин поддържа Николас Мадуро във Венецуела и Башар Асад в Сирия, като помага на всеки от тях да остане на власт въпреки американската съпротива. Задълбочаващите се връзки на Москва с Китай също тревожат мнозина във Вашингтон.

Тръмп от години предизвиква неодобрение с възторжената си възхвала на Путин. Руският президент твърдо отказва да критикува Тръмп и казва, че отношенията между Русия и САЩ са се превърнали в заложник на вътрешнополитическите борби в Америка и нейната "дълбока държава". 

"Дори президентът да иска да предприеме някои стъпки напред, да обсъди нещо, има множество ограничения, идващи от други държавни структури", каза Путин в излъчвано на живо предаване по телевизията през миналата седмица и добави, че според него кампанията на Тръмп за преизбиране още повече ще върже ръцете му. "Диалогът винаги е добър и необходим. Ако американската страна покаже интерес към това, ние естествено сме готови за диалог, стига нашите партньори да са готови."

Лидерите обявиха през миналата година своето оттегляне от ключово споразумение за контрол на въоръженията - Договора за ядрените сили с междинен обсег от 1987 г. Той изтича през това лято, което поражда страхове от нова оръжейна надпревара. Друго важно ядрено споразумение - новият договор СТАРТ, ще изтече през 2021 г., ако Москва и Вашингтон не договорят удължаване.

"Отношенията между двете държави са в лошо състояние по всякакви критерии, а политиката на американското правителство към Русия е сравнително твърда, макар изказванията на президента да не са", каза президентът на Съвета за външни отношения Ричард Хас. "Няма нищо подготвено за успех на тази среща."

Наред с напрежението заради контрола на въоръженията над руско-американските отношения силно тегне анексията на Крим от Русия и нейната подкрепа за сепаратисткия бунт в Източна Украйна. През миналия ноември Тръмп внезапно отмени планиран кръг от преговори с Путин в кулоарите на среща на върха в Аржентина, изтъквайки задържането от Русия на украински военни кораби и техните екипажи. Двамата разговаряха за кратко по-късно.


Главната цел на Путин е да убеди Тръмп да смекчи санкциите, които Конгресът наложи и засили.


През миналата седмица Путин призна, че санкциите на САЩ и Европейския съюз са стрували на Русия близо 50 милиарда долара от 2014 г. Това помага за отслабване позициите на Путин и намалява надеждите му за някаква голяма сделка, която да увеличи силата на Русия по света.

Колкото до целите на Тръмп, ръководителката на отдела по политология в колежа "Барнард" Кимбърли Мартън каза, че "е трудно да се разбере какви са целите на Белия дом, защото това не е нормално правителство". "Ако беше, можеше да се допусне, че ще бъде постигнат напредък по нов договор СТАРТ и контрола на въоръженията, като същевременно се направи опит да се избегне изостряне на конфликта в области, където има противопоставяне между техните интереси - като Иран, Северна Корея, Венецуела и Украйна. Но не съм сигурна каква е целта на срещата."

Всички срещи на Тръмп с Путин повдигат въпроси.

При първата им среща в Германия през 2017 г. Тръмп взе бележките на своя преводач след това и му нареди да не разкрива на никого какво е чул. По-късно Тръмп седна до Путин на вечеря без никакви американски свидетели. През есента на същата година във Виетнам Тръмп слушаше как Путин отрича да е била извършена намеса в изборите през 2016 г.

А през миналия юли Тръмп и Путин имаха лична среща в Хелзинки, продължила над два часа, на която присъстваха само техните преводачи. Някои служители на американското разузнаване така и не бяха запознати с обсъжданията. В понеделник председателят на комисията за надзор и реформа към Камарата на представителите Илайджа Къмингс - демократ от Мериленд, каза, че Белият дом не е отговорил на писмо от февруари със запитване какво е станало със записките от обсъждането.

На пресконференцията след срещата на върха в Хелзинки Тръмп отговори на репортерски въпрос, като отказа да порицае руската намеса в изборите или да подкрепи разузнавателните служби на собствената си страна вместо Путин. През миналата седмица, когато беше попитан по Ен Би Си дали ще предупреди Путин да не се намесва в изборите през 2020 г., Тръмп отговори: "Може да го направя." Той не обеща да положи усилия да защити американските избори.

"Тази среща, подобно на другите между тях, изглежда изпълнена с несигурност", каза Макфол.