Бившият специален прокурор Робърт Мълър бе извикан в Конгреса в сряда, за да отговаря на въпроси относно неговите изводи от разследването за руска намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г. Изслушването ще се предава по телевизията и се очаква да бъде продължително. То ще започне в 14,30 ч. българско време в юридическата комисия на Камарата на представителите, а после ще продължи в 18 ч. в комисията по разузнаване на Камарата на представителите.

Мълър представи изводите си от разследването, започнало през юли 2016 г., в доклад, съдържащ 448 страници и публикуван през март. Той имаше две части. Първата беше посветена на евентуално съглашателство между предизборния екип на ДоналдТръмп и Русия, а втората на евентуални пречки от страна на президента пред разследването, припомни БТА.

Относно руската намеса нямаше съмнения за специалния прокурор, че руската държава се е месила в президентските избори по системен начин. Първо руска организация е водила кампания в социалните мрежи, която е фаворизирала Тръмп и е охулила противничката му от демократите Хилъри Клинтън. После руски хакери от службата за военно разузнаване на Русия са хакнали имейлите на Демократическата партия и на приближен на Клинтън. След това неудобни за Клинтън имейли са били разпространени от анонимни сайтове и от "Уикилийкс", който получил откраднатите съобщения директно от руснаците. Това бяха основните изводи в първата част на доклада.

Същественото за Тръмп в доклада е, че прокурорът Мълър пише, че не е открил достатъчни доказателства за съглашателство между членове на екипа на Тръмп и Русия въпреки многото повече или по-малко дискретни контакти. 

По въпроса за възпрепятстването прокурорът Мълър не оневинява Тръмп. Ако в този доклад не се заключава, че президентът е извършил престъпление, то той също така не го освобождава от отговорност, се казва в него.

Мълър обяснява, че президентът е опитал в продължение на месеци да попречи на разследването, но се е провалил в опитите си, защото хората около него са отказали да изпълняват заповедите му и да дадат ход на исканията му. Тръмп е разпоредил например уволнението на Мълър, но ръководителят на юридическата служба на Белия дом Дон Макган е отказал да се подчини. Тръмп е умножил натиска върху министъра на правосъдието и върху ключови свидетели, карайки свои сътрудници да лъжат пред пресата или в изявления, се констатира още в документа.

Броени дни преди изслушването на Мълър председателят на юридическата комисия в Камарата на представителите Джеролд Надлър, който е демократ, заяви, че вярва, че има съществено доказателство, че Тръмп е извършил престъпения. Надлър има намерение по време на изслушването в сряда да поиска от Мълър да представи тези факти в Конгреса, предаде Ройтерс. "На администрацията трябва да се държи сметка и нито един президент не може да бъде над закона", заяви Надлър.