Британският държавен министър за Европа и Америка Алън Дънкан подаде оставка. Според вестник "Телеграф" в следващите няколко дни се очаква той да бъде последван от още 11 министри, предава БНР.

Новината идва паралелно с тази, че гласуването за нов лидер на Консервативната партия и наследник на Тереза Мей на премиерския пост е приключило. Името на победителя ще бъде официално обявено утре. Фаворитът обаче е ясен отдавна - и това е Борис Джонсън. Срещу него остана да се бори Джереми Хънт.

Преди ден и финансовият министър Филип Хамънд обяви, че ще си тръгне от поста, ако Джонсън е следващият премиер на страната. В неделя и министърът на правосъдието Дейвид Гок каза, че ще напусне при очаквания резултат от вота.

Алън Дънкан е известен критик на Борис Джонсън, особено що се отнася до реакцията му към изтичането на информация от паметни записки на британския посланик във Вашингтон Ким Дарък, в които той нарича администрацията на американския президент Доналд Тръмп "неспособна, некомпетентна и несигурна". Тръмп реагира в типичен стил като нарече Дарък „смахнат и надут глупак“.

Според Би Би Си Дънкан напуска днес с цел да поиска извънредно гласуване във вторник - малко след обявяването на новия министър-председател. Идеята му е да провери дали новоизбраният лидер на торите има парламентарно мнозинство зад себе си. Твърде е вероятно обаче гласуване да не се състои.

Европейската комисия обяви днес, че е готова да установи работни отношения с "всеки нов премиер на Обединеното кралство", предаде Ройтерс, цитирана от БТА. ЕК е готова още "да се ангажира с държавите членки, които ще са най-засегнати" от "Брекзит" без сделка на 31 октомври.

В момента Брюксел обмисля какви програми биха могли да се използват за такава спешна подкрепа на държавите, каза говорителката Наташа Берто. Ирландия ще може да разчита на щедра помощ - от финансова подкрепа за рибната индустрия до подпомагане от експертната група по митнически и граничен контрол.

На фона на очакванията Джонсън, който беше начело на кампанията за напускане през 2016 г., да стане следващ британски премиер, общността се подготвя за Брекзит без сделка, но обмисля също и друго възможно отлагане на британското оттегляне.

И двамата кандидати за приемник на министър-председателката Тереза Мей - Борис Джонсън и Джереми Хънт, искат процесът на Брекзит да приключи, дори с цената на напускане без споразумение, макар и с някои нюанси. Извън "Брекзит" обаче вижданията на двамата не са много сходни. БТА припомня накратко позициите им:

Борис Джонсън

Възраст: 55 години

Най-важните политически постове, които е заемал: кмет на Лондон (2008-2016 г.), министър на външните работи (2016-2018 г.)
Извън политиката: журналист, главен редактор на списание, автор на коментарна рубрика.

Политически позиции:

"Брекзит": Иска излизане от ЕС на 31 октомври, със или без споразумение, предоговаряне на споразумението за развода, Великобритания да не плаща цената на раздялата (39 милиарда лири според британските изчисления), преди да си осигури ново споразумение, уреждащо отношенията между Обединеното кралство и Европейския съюз.

Данъци: Повишаване на 40 процента на подоходния данък за доходи между 50 000 и 80 000 лири годишно, намаляване на данъците за хората с най-ниски доходи.
Разходи: Повече пари за служителите в публичния сектор, запазване на помощта за развитие на равнище от 0,7 на сто от брутния вътрешен продукт.
Имиграция: Иска въвеждане на точкова система като в Австралия.
Околна среда: Свеждане до нула на въглеродните емисии до 2050. г.
Инфраструктура: Пълно преразглеждане на проекта за високоскоростна железопътна линия (HS2) между Лондон, Бирмингам и Манчестър, резерви към изграждането на трета писта на лондонското летище "Хийтроу", високоскоростен интернет във всяко британско домакинство до 2025 г.
Отбрана: Не би подкрепил военна интервенция на САЩ срещу Иран.
Здравеопазване: Повече разходи за социални помощи, повече пари за системата за обществено здравеопазване.
Образование: Увеличаване на бюджета за дете в началния и средния курс на обучение.
Сигурност: Създаване на 20 000 работни места за полицаи до 2022. г.
Парламентарни избори: Смята, че свикването им преди Брекзит би било "лудост".

Кандидат-премиерска кампания:
Подкрепа: 160 от общо 313 депутати консерватори
Стил: високопарен, уклончив, образен език
Обича да споменава: намалялата престъпност, докато беше кмет на Лондон.
Любима фраза: "Да спукаме двата балона - Партията на Брекзита и Либералните демократи".
Брой последователи в социалните мрежи: в Туитър - 630 000, във Фейсбук - 557 000, в Инстаграм - 45 500.
Какъв предмет размаха за убедителност в кампанията: Пушена херинга.

Джереми Хънт

Възраст: 52 години
Най-важните политически постове, които е заемал: Министър на културата (2010-2012 г.), министър на здравеопазването (2012-2018 г.), министър на външните работи (2018 г. - )
Извън политиката: Предприемач

Политически позиции:
"Брекзит": Иска предоговаряне на споразумението за развод, създаване на нов преговорен екип, представляващ всички чувствителни за Консервативната партия теми, огласяване на нов план до края на август, напускане без споразумение, ако нова сделка до 30 септември се окаже невъзможна, отлагане на Брекзит, ако на хоризонта се очертава споразумение.
Данъци: Намаляване на ставката на корпоративния данък от 19 на 12,5 процента, премахване на данъците за 90 процента от местния бизнес, отпускане на 6 милиарда лири на риболовния и селскостопанския отрасъл, извършващ износ за Европа.
Разходи: Изграждане на 1,5 милиона жилища, освобождаване на хората над 75 години от такса "телевизия".
Имиграция: Приоритетен достъп за квалифицирани работници, отказ от набелязаната цел за чиста миграция от 100 000 души годишно. 
Околна среда: Нулеви въглеродни емисии до 2050 г.
Инфраструктура: Подкрепя проекта HS2, подкрепя разширяването на летище "Хийтроу".
Отбрана: Увеличаване на разходите от 2 на 2,5 процента от БВП.
Здравеопазване: Увеличаване на разходите за социални помощи. 
Образование: Опрощаване на студентски заеми на завършили студенти, които създадат фирма и разкрият работни места.
Сигурност: Увеличаване на числеността на полицейските служители.
Парламентарни избори: Смята, че консерваторите биха претърпели "съкрушителна" загуба, ако те се организират преди Брекзит. 

Кандидат-премиерска кампания:
Подкрепа: 77 от общо 313 депутати консерватори.
Стил: Дипломатичен, мек глас, умерен тон.
Обича да споменава: Че е бил предприемач.
Любима фраза: "Ще съм първият премиер - бивш предприемач".
Брой последователи в социалните мрежи: в Туитър - 194 000, във Фейсбук - 15 000, в Инстаграм - 6500.
Какъв предмет размаха за убедителност в кампанията: кенче с популярната шотландска газирана напитка Irn-Bru