Новият проект на Слави Трифонов ще успее да увлече определен брой хора, но те едва ли ще са повече от 15%. Това заяви социологът Андрей Райчев пред "Фокус".

"За мен няма никакво съмнение, че той ще изиграе роля и ще увлече определен брой хора зад себе си. Тук размерът има значение. Съвсем едно е да са 4-5 %, съвсем друго е да са 10 %, съвсем друго е да са 15 %. Не вярвам нагоре да стигне. Това са три различни сценария. Във всички случаи едва ли има смисъл да говорим за това преди да видим местните избори или преди да видим телевизията, която той прави", каза Райчев.

Според него политическият сезон не е приключил с формалния край на парламентарния сезон.

"Бяха зададени два неочаквани сюжета – изтичането на данните от НАП и африканската чума. Стана едно неочаквано продължение. Всички очакваха, че победата на евровота ще доведе до успокояване и ще даде възможност на ГЕРБ да направи няколко удара срещу БСП, свързани с финансирането на партиите, които да затвърдят победата и да преминат към второ действие на драмата тази година. Това са местните избори през октомври. Според мен страната беше наводнена от неуправляема ситуация, така че просто този сезон не приключва. Управляващите ще бъдат принудени да действат и през август. Трупат се неща, които наесен няма как да нямат своите последици. Говоря за чумата и масовото недоволство, особено в навечерието на кметски избори и второ с изключително сложния и не много понятен сюжет за властовата борба, който виждаме в изтичането на данните на НАП", обясни Райчев.

Според него обаче стабилността на мнозинството не е застрашена.

"Отцепването на Волен Сидеров означава окончателно скарване между него и Каракачанов, между ВМРО и "Атака", но не и нови отношения между Волен Сидеров и Бойко Борисов или нови между Каракачанов и Бойко Борисов. Не виждам кой знае каква разлика от това, което беше напролет и сега. ДПС се стреми към сближаване с ГЕРБ и запазване на ГЕРБ до изборите, което донякъде съвпада и с периода на избирането на нов главен прокурор. В този смисъл стабилността е повишена. ДПС, разбира се, ще пази стабилност до ноември със сигурност", смята Райчев.

Той коментира, че БСП е алтернатива на ГЕРБ, но е загубила изборите. Според него БСП винаги е имала едно важно оръжие - консенсус и кроткото говорене.

"Това оръжие беше оставено на земята на г-жа Нинова. Преди това г-н Станишев направи една такава предизборна кампания. Ако помните символът на тази кампания, беше една брадва, която сечеше различни работи. Иван Костов, който разрушава достиженията на социалната сигурност. Това беше едно много агресивно нещо и те загубиха. Г-жа Нинова и г-жа Йончева много убедително говореха за корупция, изключително подплатено с факти, но не спечелиха. Мисля, че това е риторическа загуба. БСП няма право на този вид риторика. Тя все пак е наследник на бившата Комунистическа партия и чисто негативното не ѝ носи ползи. Има партии, които печелят от негативното, особено малките тип Яне Янев, Бареков, сега г-н Слави Трифонов. Това показва язвите на обществото и набира сила. БСП явно не набира по този начин. Без всякакво съмнение г-жа Нинова беше и продължава да е алтернатива, но нещо не набира даже своя собствен милион. Има около милион души, склонни да гласуват червено", каза Райчев.

Според него НФСБ няма голямо политическо бъдеще, докато ВМРО е изкушена от това, че получи 6% на евровота и партията ще се опита да влезе сама в парламента.

"ВМРО ще поеме курса за самостоятелно влизане в парламента. Разбира се, това минава през тези местни избори, които идват. Докато г-н Сидеров държи своите 1-2%, но никога не го подценявайте от гледна точка на финалния му спринт. Той е изключително способен за месец да събуди една не много голяма, но достатъчно значима част от обществото и да постигне своите 4 на сто. Не бих зачеркнал Волен Сидеров. Мисля, че просто ще бъдат две националистически формации. Това е най-вероятният изход. Другият вариант е една от тях да влезе, т.е. или само ВМРО или само "Атака". Най-сетне, четвърти вариант е нито една да не влезе. Тогава вече влизаме в нова ера", смята Райчев.