"Росатом" и още 4 фирми са заявили желание да участват в реализацията на АЕЦ "Белене". Това заяви министърката на енергетиката Теменужка Петкова пред БНТ тази сутрин.

"Нека да запазим търпение до 19 август, когато ще видим всички заявления от компаниите, които искат да участват в реализацията на този проект."

Според Петкова няма да има негативна реакция от страна на Европейската комисия, ако руската атомна компания спечели проекта.

"Процедурата, която ние разработихме е публична, прозрачна. Съдържа съответните критерии, изисквания за абсолютен равен достъп на всички желаещи да участват в този тип процедура. Отделно от това самата процедура беше публикувана в официален вестник на ЕС. Спазени са абсолютно всички изисквания на европейското законодателство в областта на атомната енергия."

И добави, че България ще предостави всяка информация, която бъде поискана, на ЕК.

След 19 август ще се разработи кратък списък на желаещите да участват в проекта и държавата ще започне преговори с тях. 

"3 млрд. лв, парите на българските граждани, вече са инвестирани в този проект. Той е важен и за енергийната сигурност", подчерта Петкова.

Министър Петкова изтъкна, че в рамките на посещението на премиера Бойко Борисов и делегацията му в Туркменистан са били осъществени две възможности за обсъждане на отношенията на България с бившата съветска република - заседание на междуправителствената комисия и участие в първия Каспийски икономически форум.

По думите й Туркменистан е четвърта в света по запаси на природен газ.

"Това е Каспийският регион, на който ние изключително много разчитаме, за да реализираме своите приоритети за диверсификация", каза министърката по повод идеята за купуване на газ от Туркменистан през Русия за България.

Министър Петкова каза, че дебатът за статута на Каспийско море, който преди е възпрепятствал доставянето на природен газ от Туркменистан, е бил уреден през миналата година.