България си осигури участие на осминафиналите на Европейското по волейбол след победа и в третия си мач в Монпелие - 3:1 (25:22, 28:30, 25:23, 25:22) над Португалия.

Следват мачове с Франция и Италия, които ще определят крайното класиране в групата.

Стартов състав на България: Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Виктор Йосифов, Цветан Соколов, Теодор Салпаров - либеро. Шанс за изява получиха и голяма част от останалите състезатели.

Двубоят продължи близо 130 минути, но нашите показаха, че са по-добри и взеха раванш за загубата си в Лигата на нациите.

В средата на първия гейм португалците водеха с 19:16, но националите ни успяха да изравниха при 21:21. Силни минути отбеляза Цветан Соколов, който направи ас за 22:21, след това изведе България до геймбол при 24:22, а в края донесе и победната точка - 25:22 след отлична атака.

Вторият гейм започна равностойно, след което националите ни се откъснаха и поведоха. След 20:14 в наша полза обаче португалците показаха завиден характер и стопиха пасива.

Геймът тръгна точка за точка, като равностойната битка излезе извън 25-ата точка. В решителните моменти иберйците показаха повече устойчивост и наложиха волята си с 30:28.

Селекционерът Силвано Пранди предприе смени - Николай Пенчев заигра в началото на третата част на мястото на Мартин Атанасов. Теодор Тодоров пък замени капитана Виктор Йосифов.

Тимът ни започна мното силно в третата част и поведе с 8:3, а след това увелчи разликата на 14:6. Съперникът обаче отново успя да навакса и намали пасива си до една точка - 20:21.В този момент "лъвовете" показаха характер и успяха да подчинят иберийците.

Цветан Соколов атакува технично по блокадата за 22:20. Разликата от две точки се запази, а аут от начален удар донесе успех за нашите в третата част с 25:23.

Четвъртият гейм започна равностойно до 4:4, като отново последваха мини обрати. След средата на гейма нашите показаха повече класа и започнаха да диктуват играта. В края на гейма Тодор Скримов изведе България до успех с 25:22 и 3:1.

Най-резултатен за успеха бе Цветан Соколов с 33 точки (3 аса, 2 блокади), 13 точки добави Тодор Скримов (1 ас, 1 блокада).

Днес, 15 септември, България почива. В понеделник "трикольорите" се изправят срещу домакина Франция в 18:30 ч.