Националният борд по туризъм (НБТ) предлага на правителството спешни мерки за преодоляване на последствията върху българския туристически сектор заради фалита на туроператорската компания "Томас Кук", Великобритания и Европа. С предложенията се цели да се предотвратят негативни процеси за българската икономика и да се гарантира устойчивото развитие на туризма през следващите години.

В писмо до премиера, до министрите на финансите и на туризма от организацията искат работна среща, на която да представят предложенията, съобщава БТА.

От НБТ искат възможност за финансови облекчения във връзка с обстоятелството, че при издадените фактури от хотелиерите се дължи ДДС в рамките на месеца и корпоративен данък върху суми, които няма да бъдат изплатени по независещи от тях причини; възможност за рефинансиране чрез Българската банка за развитие на кредитите към частни банки, които част от собствениците няма да могат да обслужат, а това би довело до възможни фалити. Друго предложение е за увеличаване на сумата за национална реклама до минимум 15 млн. евро годишно за всяка от следващите две години; увеличаване на сумата за реклама чрез туроператорите за организирани пакетни пътувания, срещу ангажимент за допълнителни чартърни полети до минимум 20 млн. евро годишно за всяка от следващите две години.

В писмото от НБТ оценяват като навременни и ефективни действията и ангажиментите на министър Николина Ангелкова, предприети във възникналата кризисна ситуация.

Припомняме, че първата жертва на фалита на "Томас Кук" стана туристическата агенция "Астрал Травел", която прекрати дейността си преди десетина дни. Компанията беше официален представител на британския оператор в страната и не успя да се справи с последствията от банкрута. 

Според информация, изнесена от министъра на туризма Николина Ангелкова, в България има 58 хотела, които са разчитали основно на туристи от "Томас Кук". По първоначални изчисления загубата само от резервации е около 100 милиона евро. Това са само директно загубените пари, които хотелите едва ли ще получат обратно, макар засега да се обещава компенсация след около 4-5 години. Не са сметнати обаче неплатените поради неизпълнени резервации заплати на камериерки, готвачи, сервитьори и всички, заети в туристическия бизнес, платените от тях данъци към хазната, отказът от доставки и неплатените вече изпълнени такива за хотелите... Загубите в крайна сметка са два до три пъти над първончалано обявената сума.