„Аз ще бъда първият кмет, който ще докаже, че механизмът заложен в Закона за културното наследство - община да направи ремонт на рушаща се сграда паметник на културата, е възможен.“

Това заяви кандидатът за кмет на София от „Демократична България“ арх. Борислав Игнатов на среща с творци и граждани, посветена на културата, архитектурата и архитектурното наследство.

Според представения механизъм в случаите на недобросъвестен собственик на сграда, архитектурен или исторически паметник, общината има правото да извърши ремонт, да я реставрира и да ипотекира сумата на ремонта срещу собствеността на сградата. Ако собственикът иска да си я откупи, ще заплати ремонта на общината и ще получи една добре реставрирана сграда. Ако просто е зарязал сградата, тя става собственост на общината. Общината може да я обяви на търг или да я ползва за други неща, включително и за културни събития.

В срещата участва и част от екипа, разработил културните политики в програмата на арх. Игнатов – проф. Александър Кьосев, Александра Стеркова, Мария Ланодова, Васил Гюров. Модератор на срещата беше актьорът и кандидат за общински съветник - Веселин Калановски.

„Много се говори за промяна. Всички са агенти на промяната, дори и тези, които досега са управлявали. Но въпросът е за каква промяна се борим. Ние се борим за културна промяна. Това значи духовност, професионализъм, характер и смелост. Само просветеният човек може да бъде истински смел. Само осъзнатият човек може да има истински характер. От тази промяна има нужда нашата страна. Нашата страна не е случайно явление. Тя винаги се е осланяла на едно нещо - просветата. Това е темелът на България. И ако искаме сега, днес, ние да преосновем нашите институции, нашата демокрация, нашите условия за свобода, пак оттам трябва да започнем. Трябва културна промяна“, заяви съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.

А Веселин Калановски обясни:

„Ние се борим да направим разделно събиране на боклуците в София и това е прекрасно, но без културата на населението, което за съжаление продължава да изхвърля найлонови пликчета през балконите в задния двор, голям ефект от това разделно събиране едва ли ще постигнем. Ние сигурно ще изчистим за 4 години въздуха в София, транспортът ще бъде поправен, но това няма да е най-важното, това което не може да се поправи за една, две, три или четири години, е културата на населението. За съжаление последните десетилетия се работи точно в обратната посока и това е напълно разбираемо. Защото един одухотворен човек се управлява значително по-трудно. Един човек със собствено мнение не може да бъде манипулиран лесно“.

Според професора по съвременна културология Александър Кьосев промяната на културните политики е не посто нужна и градивна, или фундаментална ценност.

„Тя е спешна. Тя е актуална. Защото ако ние не направим нещо, то ще направи нещо с нас. По тази причина  е добре, онези, които поддържат обратните културни норми да издигнат глас. Да говорят на тази тема!“, каза той.

Александра Стеркова представи най-важните акценти в програмата на „Демократична България“ в направление „Култура“, които включват реформа на административния апарат, оптимизация и неработещите структури да бъдат затворени, да се обединят, така че да могат да представят комплексна услуга, или да бъдат адаптирани съобразно нуждите на гражданите. Също така ОП „Гробищни паркове“ и социална помощ за траурни услуги да бъдат извадени от сектор „Култура“ и да се направи анализ на дейността на читалищата с цел тяхната оптимизация, включително да се окаже необходимото съдействие, за развитие на културната програма в кварталите, извън централната градска част (към момента бюджетът за читалища е близо 6,6 млн. лева).

Тези действия ще освободят пари в бюджета за култура, за да могат да се финансират културната програма и опазване на културно-историческото наследство.

Сред приоритетите са още:

Профилиране на общинските театри, така че да има целогодишно представяне на международно съдържание в областта на изпълнителските изкуства в програмата на един от общинските театри. Да се създаде сцена за независим театър и копродукции с млади артисти. Да се създаде първия хореографски център в страната и партньорство с Министерството на културата за развиването на такъв проект, който да открива и подкрепя нови таланти в сферата на танца;

Да бъде обновена Софийската градска галерия и с фокус върху съвременното изкуство;

Създаване на общинска музикална сцена, посветена на активните хора на София, която да представя целогодишно млади и некомерсиални музикални проекти от цял свят;

Лятна културна програма със свободен достъп в парковете на София;

Създаване на артистичен квартал, като подкрепим усилията на независимия сектор;

Подкрепа на усилията на "София филм фест" да бъде един от най-силните филмови фестивали в региона;

Освобождаване на места за графити изкуство и засилен контролът при непозволено повреждане на фасади с графити;

Да се подобри инфраструктурата и транспортните връзки между различните културни институти. В това число и да се пусне специална линия, която да обслужва пътникопотока. Създаване на  културна карта;

Да се увеличи бюджетът на програма „Културно наследство“, като в нея се включат и принудителните действия на механизма за реставрация и консервация на недвижимо културно наследство частна собственост, съгласно правилата на Закона за културното наследство (чл. 76);

Да се работи с Националния институт за недвижимо културно наследство за идентифициране и даване на статут на сградите – недвижимо културно наследство;

Да се надгради поддържаният от общината Регистър на паметниците в София като се включат и недвижимите паметници на културата;

Да се работи за популяризиране на историята на София, в това число исторически обекти, къщи-музеи и знакови локации;

Да се съблюдава стриктно забраната при ново строителство да не се допуска промяна на архитектурния облик на района.

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ