„Една реформа не може да се случи с едни пари и с един бюджет. Когато говорим за реформи, трябва ясно да си отговорим на един въпрос – само държавата и държавните институции ли са тези, които трябва да искат реформи. Когато започнем определени реформи в сектори, много често част от обществото не е съгласно с тези реформи“.

Това обясни министърът на икономиката Емил Караниколов (от квотата на "Атака" във властта - б.р.) в интервю за БНР, посветено на предстоящото приемане на Бюджет 2020. 

„Считам, че в бюджета има реформи, има завишение и в приходната, и в разходната част, а и съм сигурен, че ние сме готови да посрещнем това забавяне в икономиката, което се наблюдава в последните няколко месеца“, продължи министърът, признавайки, че забавяне на икономиката има.

По думите му обаче към момента не може да се говори за криза. България може да отговори на всякакви забавяния в икономиката - имаме балансиран, но работещ бюджет, добави министърът. 

Кризата няма да тръгне от България, а несигурността идва в голяма степен от геополитическите отношения между глобалните сили, както и от "Брекзит", категоричен бе Караниколов. И продължи с анализа така:

„Икономическите показатели на България се завишиха в последните няколко месеца, българската икономика работи стабилно, но ние сме част от нещо голямо.

При криза основното нещо, което първо ще забележим, което в момента в България не се случва, е да започнат съкращения, т.е. хората да излязат от работа и да се възползват от социалните процедури. Тук имаме буфер. Другото, което държавата трябва да осигури, за да налее свежи пари в икономиката, е примерно пари за инфраструктурни проекти“.

Според него с тези механизми държавата и бизнесът добре са си научили урока от кризата през 2008-2013 г.  

По темата "инвестиции", които са в ресора му, Караниколов обясни, че разговорите с "Фолксваген" са "отворили очите на всички други, че България е на картата"

Според него решението на германския автомобилен концерн къде да построи завод трябва да е икономическо, а не политическо.