Русия ще създаде нов електронен сайт на своята Голяма руска енциклопедия, след като президентът Владимир Путин за пореден път каза, че "Уикипедия" е ненадеждна и трябва да бъде заменена, предаде "Ройтерс", цитирана от БТА.

Новият сайт щял да гарантира на потребителите, че ще намират "надеждна и постоянно обновяваща се информация от научно проверени източници на знания", се казва в правителствено разпореждане, подписано от руския премиер Дмитрий Медведев. С него той нарежда също да се създаде национален научно-образователен център "Голяма руска енциклопедия".

Миналия месец Путин предложи "Уикипедия" - онлайн енциклопедия със свободен достъп, която всеки може да допълва и редактира - да бъде заменена с електронна версия на Голямата руска енциклопедия, приемник на Голямата съветска енциклопедия.

"Това, във всеки случай, ще е надеждна информация, поднесена в съвременен вид", отбеляза тогава президентът.

През 2015 г. руските власти блокираха за кратко рускоезичната версия на "Уикипедия" заради статия с информация за халюциногенните гъби, тъй като законодателството забранява сайтове, които пускат публикации, свързани с наркотиците. Освен това Москва въведе по-строг контрол върху руския сегмент от интернет, за да може той да функционира дори ако бъде отрязан от глобалната инфраструктура.

Голямата руска енциклопедия (Большая российская энциклопедия) вече съществува в базисен електронен формат.

Новият интернет портал ще струва около 2 милиарда рубли (31 милиона долара), съобщи на 21 ноември отговорният редактор на издателство "Голяма руска енциклопедия" Сергей Кравец.

Идеята за алтернатива на "Уикипедия" всъщност се появи още през 2014 г. и пак беше лансирана от Путин.