Понеделник е и прокуратурата отново е "на линия" - техковъоръжени спецчасти провеждат операция в Басейнова дирекция - Пловдив.

Според "Марица" арестувана е директорката на Басейнова дирекция - Източнобеломорски район, инж. Цветелина Кънева.

Тя бе изведена ефектно пред строените на място медии.

Снимка "Марица"

Вътре се извършват претърсвания и изземвания.

Пред "Марица" Лиляна Барганова, пиар на институцията, заявила, че това са рутинни проверки, но не е могла да обясни защо тогава директорката е отведена с белезници. 

"Вие сами си отговаряйте. Нищо не знам, не знам какво иззеха. Затвориха ни в друга стая. В държавата се проверява работата на всички държавни институции", добави Барганова.

В събота управител на фирма "Лъки инвест" АД и отговорник на хвостохранилището в Лъки също бяха арестувани. 84-годишният управител Любен Васев и 55-годишният Румен Караисенов са задържани с постановления на наблюдаващия прокурор за 72 часа. Смята се, че на 21 и 22 февруари с действията си задържаните са допуснали изтичане на отпадни води, което е довело до замърсяване на водите на река Чая и Юговска. Засега официално не е съобщено дали между двата случая има връзка.

Ето краткото събщение на държавното обвинение:

"Служители на отдел „Икономическа полиция“ – Пловдив при ОД на МВР-Пловдив,  в присъствието на наблюдаващия прокурор от Окръжна прокуратура – Пловдив, извършват процесуално-следствени действия  - претърсвания, изземвания, разпити на свидетели и др. в сградата на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, гр. Пловдив и на други места, с цел документиране на деянието.

За 24 часа по Закона за МВР е задържан директорът на Басейнова дирекция „Изгочнобеломорски район“, гр. Пловдив."

Утре ще бъде дадена повече информация на медиите.

А Иван Гешев бе наредил повсеместни мерки по повод водите в цялата страна. Само преди дни Върховната административна прокуратура /ВАП/ възложи на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ извършването на незабавна проверка за състоянието на мрежата за водоснабдяване и канализация и на всички ВиК дружества в страната. 

Същевременно тази сутрин от прокуратурата съобщиха, че се разследва държавна помощ при заменки на земеделска земя с гори.

Ето и цялото съобщение:

Главният прокурор на Република България Иван Гешев възложи на Министерството на вътрешните работи (МВР) извършването на проверка във връзка с излъчено на 12 януари 2020 г. журналистическо разследване. В излъчения материал се обявяват данни за предприети действия от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и Изпълнителната агенция по горите относно схема за помощ при замени на поземлени имоти в горски територии.

Действията на институциите са съгласно решение на Европейската комисия (ЕК) от 5 септември 2014 г. относно схема за помощ SA26212 (2011/C) и NoSA.26217 (2011/С), приведена в действие от Република България при замени на поземлени имоти в горски територии, съгласно което на възстановяване подлежи „държавната помощ, отпусната на предприятия при сделки за замяна на горска земя държавна собственост срещу горска земя частна собственост в периода 1 януари – 27 януари 2009 г., неправомерно приведена в действие на Република България в нарушение на член 108, параграф 3 от ДФЕС, несъвместима с вътрешния пазар“.

Проверката следва да установи:

∙             Бенефициентите, получили държавна помощ при сделки за замяна в периода 1 януари 2007 г. – 27 януари 2009 г., и размера на получената помощ от всеки от тях;

∙             Спазени ли са изискванията на Закона за обществените поръчки (ЗОП), Закона за независимите оценители (ЗНО) и изискванията на чл. 6, т. 1, б. „г“ от решението на ЕК при избор на оценители за извършване на оценки на поземлените имоти в горски територии, предмет на сделка за замяна.

Възложена е и проверка на съответствието между установената от независимия оценител реална пазарна цена на поземления имот за замяна с административната цена на имотите по замяна, както и установяване на общата сума (главницата и лихви по възстановяване, изчислени в съответствие с чл. 4, т. 4 от Решението на ЕК), която следва да бъде възстановена от всеки бенефициент, получил несъвместима с вътрешния пазар държавна помощ.