Внезапно изправени пред рецесия, европейските лидери очертават днес данъчни облекчения, финансова подкрепа за компаниите и вероятни мерки на централната банка с надеждата да предотвратят дългосрочни щети върху икономиката от епидемията от коронавируса, предава АП.

Растат очакванията, че Европейската централна банка ще обяви повече парични стимули, когато управителният ѝ съвет се събере утре във Франкфурт. Бенк ъв Интгланд направи това днес, а Федералния резерв на САЩ - миналата седмица.

Европейската комисия планира да създаде инвестиционен фонд от 25 милиарда евро за подкрепа на системата на здравеопазването, бизнеса и мерките на пазара на труда. Италианското правителство предлага пакет от помощи с приблизително същия размер.

И все пак всякакви подобни действия вероятно ще бъдат повече ограничаване на щетите, отколкото излекуване, коментира агенциятаа.

Паричните стимули и държавните разходи могат да стимулират търсенето на стоки. Но коронавирусът предизвиква шоков спад на предлагането, като затваря бизнеса и кара хората да си стоят у дома - нещо подчертано от драматичното решение на Италия тази седмица да ограничи пътуванията и публичните събирания в цялата страна. По-ниските лихви или намаляване на данъците не могат да решат този проблем.

Междувременно действията на 19-те държави от еврозоната за подпомагане на икономиката са ограничени от липсата на голяма централна хазна, препятствие, което не стои пред други големи икономики като САЩ и Китай.

„Светът е изправен пред медицинска извънредна ситуация, която паричната и фискалната политика не могат да решат“, казва Холгер Шмидинг, главен икономист в частната банка "Беренберг".

АП коментира, че най-доброто, което политиците могат да направят за икономиката, е да предотвратят продължителни щети дори след приключването на епидемията, особено за малките и средните фирми, които осигуряват повечето от работните места в Европа.

Сред най-засегнатите са компаниите в секторите на транспорта и туризма. Очаква се броят на хората, преминаващи през европейските летища, да намалее със 187 милиона през тази година, като това вреди тежко на хотели, ресторанти, автобусни, жп и авиокомпании. Lufthansa намалява до половината от полетите си от април. Ryanair спря всички полети до и от Италия. Търговски панаири и културни събития се отлагат, а футболни мачове се играят на празни стадиони.

Инвестиционният фонд, обявен във вторник вечерта от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лейен, се финансира от съществуващия бюджет на ЕС. Размерът на фонда от 25 милиарда е само около 0,1% от годишния БВП на ЕС от 18,8 трилиона евро.

Фон дер Лийен заяви, че националните лидери, включително канцлерът на Германия Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон, са се съгласили по време на видеоконференция във вторник „да използват всички инструменти, с които разполагаме, така че европейската икономика да издържи на тази буря“. Това включва гъвкавост в правилата на ЕС, ограничаващи публичните дългове и дефицити и създаване на ясни насоки за допустимата държавна помощ за дружествата.

„Ще се погрижим държавната помощ да достигне до компаниите, които се нуждаят от нея“, каза тя.

На национално ниво Италия, която е засегната най-силно от епидемията от вируси, отделя 25 милиарда евро за противодействие на кризата. Той ще подкрепя здравните услуги, ще гарантира, че хората не губят работа поради ограниченията за пътуване и ще подпомага семействата, например, като забавя плащанията по ипотеки и данъци. Повече подробности относно помощта предстои в петък.

Очаква се Великобритания, която вече не е член на Европейския съюз, но все още е важен търговски партньор, да обяви фискални стимули и мерки за подкрепа на бизнеса, когато правителството на министър-председателя Борис Джонсън обяви проектобюджета си в четвъртък. Бенк ъв Ингланд намали основния си лихвен процент до 0,25% от 0,75%.

Дори Германия смекчава дългогодишното си противопоставяне на увеличаване на правителствените разходи, за да стимулира растежа. Кабинетът обсъди пакет от мерки, включващи 3,1 милиарда евро допълнителни инвестиционни разходи годишно от 2021 до 2024 г. Това е само 0,1% от БВП, но експертите казват, че това е стъпка в правилната посока и че стимулът винаги може да бъде увеличен.

Междувременно германското правителство се съгласи да улесни компаниите да назначават работници в съкратени часове. 

Според анализаторите вероятно Европейската централна банка ще предприеме стимулиращи стъпки на срещата на ръководството си в четвъртък. Възможностите включват намаляване на лихвата по депозитите по-дълбоко в отрицателна територия, до минус 0,6% от минус 0,5%, което кара банките да отпускат повече кредити.

ЕЦБ може също така да увеличи текущата си програма за покупки на облигации от 20 милиарда евро месечно до 40 милиарда евро на месец и да се съсредоточи повече върху облигациите, емитирани от компании. Централната банка би могла и да отпуска по-евтини дългосрочни кредити на банките, при условие че с тези пари те кредитират бизнеса.

И все пак всичко това може само да "ограничи щетите", каза Шмидинг. Той изчислява, че икономиката в еврозоната може да се свие с 0,4% през първото тримесечие и с 0,5% през второто, като влезе в рецесия. Евентуално възстановяване през второто полугодие няма да компенсира спада.

Оливър Ракау, главен германски икономист в Oxford Economics, заяви, че Европа може би само започва да се сблъсква с необходимостта от нови инвестиции и финансова помощ.