"Все още сме в най-долната част на кривата. Очаквам тази и следващата седмица да започнем да се катерим по билото. Надявам се да е като тези предвитошки възвишения, а не като Черни връх."

Това заяви в интервю за БНР специалистът по белодробни болести и консултант в университетската болница "Св. Анна" проф. Коста Костов, който от днес е начело на новосъздадения медицински експертен съвет към правителството. 

Медицинският съвет включва специалисти от различни специалности, а задачите му са не да влиза в противоречие с Националния оперативен щаб, а да бъде "един паралелен съвет, който да надгражда постигнатото дотук", уточни проф. Костов.

"Много ясно ще разграничим нашите функции от тези на Националния оперативен щаб. Сега е мъжко време, не е време за лични мъжки битки", подчерта той, препращайки към публичната тайна, че двамата с началника на националния щаб генерал Венцислав Мутафчийски имат стара вражда.

Костов е привърженик на строгите мерки за ограничаване на заразата с коронавирус и в този смисъл приветства досегашните действия на властта и щаба.

"Много навреме се взеха мерките. През първия месец тези мерки трябва да бъдат брутално стриктни. Колкото по-стриктно се спазват мерките, толкова по-рано ще излезем от тях. Ако това се случи, може да имаме големия късмет да излезем леко от тази епидемия", коментира специалистът.

Медицинският съвет към правителството ще се съсредоточи върху медицинските аспекти на въпроса и ще отправи към лекарите в страната конкретни препоръки за работа. Идеята е да се създадат медицински алгоритми.

"Да вкараме всичко, което знаем, в определени препоръки и всички специалисти да имат инструмент за работа", посочи Костов.

Той коментира и все по-често появяващите се информации за различни медикаменти.

"Всички тези писания за вредата и ползата от тези или онези антиперети се оказаха доста пресилени. Хората, които са у дома и страдат от някакви вирусни симптоми, да ползват обичайните си средства и да не изпадат в паника", препоръча професорът.

И допълни, че това, че няма специфични препарати за коронавируса, не означава, че няма лечение: 

"Това, че няма препарати, не означава, че няма лечение. Тезата "няма препарати", тезата "не може да се лекува", въобще не са верни."

Подобно на ген. Мутафчийски и проф. Костов съветва при обичайните сипмтоми на сезонна вирусна инфекция хората, които са у дома, да ползват обичайните средства за лечение и да не изпадат в паника. Много по-чести в момента са всички обичайни сезонни вируси, отколкото COVID-19, увери той.

Симптоматиката при коронавирус, когато настъпват усложнения, е доста изразена. Суха кашлица, задух, отпадналост, висока температура. "Говорим за действителен задух, свързан със сериозни затруднения в дишането, кашлица, мускулни болки", посочи Костов.

"При една вироза, ако след четвъртия ден симптомите нарастват - нека да се обърнат към личните си лекари. Де не хукват към болниците. Сега има повече сезонни вируси. Не може всички да хукнат към болницата и да търсят тестове", посочи отново белодробният специалист.