„До момента загубата е 50 милиона лева на ден, което означава, че целият фискален резерв стига за 140 дни."

Това заяви днес икономистът и създател на Института за пазарна икономика Красен Станчев пред БНР. Той гостува в националното радио, за да коментира икономическите мерки на правителството в разгара на епидемията от коронавирус. 

Станчев уточни, че това са негови сметки и се базират на информацията, че във фискалния резерв към този момент има около 7 млрд. лв. 

Освен тези преки загуби за държавата и бизнеса в размер на 50 млн. лв. обаче има и други - косвени.

"Но има загуби, които не се виждат. На ден т.нар. правителствени услуги, които са задължение на гражданите, са 151 хиляди. Между тях има неща, които са свързани с бизнеса – всякакви строителни разрешителни, свързани с ток, вода и прочее. Всичките тези неща в момента не работят поради простата причина, че хората, които трябва да предоставят тези услуги, не работят.

Трябва да се вземат мерки държавната и общинската администрация, териториалните администрации на централните органи да работят."

Станчев призова да се вземат спешни мерки и за строителния бранш. Отново по негови сметки само в момента има за завършвне над 1500 сгради. 

"Целият бизнес е под риск - това са 4,8 млрд. лв. само в строителството!"

Основната критика на експерта към мерките на правителството е свързана с непропорционалността на достъпа на компаниите до държавната помощ. Припомняме, че в началото на седмицата с постановление на Министерския съвет се взе решение държавата да изплаща по 60% от заплатите на служителите в затворените с нарочен акт предприятия. Вчера стана ясно, че се готви ново постановление, което ще включи и други бизнеси, които са затворили по свое решение.

"Във всички мерки оттук нататък всяка една политика трябва да бъда равна към всички, защото всички са засегнати от кризата.

Иначе се получава, че всеки дърпа чергата към себе си и се помага не на тези, които са най-много в нужда, а на тези, които са най-добре организирани, най-високо могат да говорят, имат право на "първа брачна нощ" с правителството.”

Станчев обясни, че е нужно приоритизиране и разполагане на мерките във времето, за да може да се поеме една по-дълга рецесия. Призова и за по-голяма прозрачност при раздаването на грантовете, защото в момента тя просто липсва.