Българската стопанска камара смята, че мярката 60/40 остава неработеща за бизнеса и след промените в законодателството. Това заяви днес Мария Минчева от организацията в интервю за БНР.

Припомняме, че вчера Народното събрание направи поправки в закона за извънредното положение, с които бяха поменени и текстовете, уреждащи държавната помощ за пострадалите от кризата фирми. Така държавата ще поема 60% от заплатите на служителите и толкова от осигуровките, дължими от работодателя. Той от своя страна трябва да доплати останалите 40% от възнаграждението и осигуровките. Отделно се задължава да не уволнява служителите си поне 3 месеца, след получаването на субсидията.

Според БСК готовността на държавата да поеме част от осигуровките на персонала в засегнатите фирми ще разшири кръга на подпомогнатите, но няма да постигне търсения ефект върху пострадалия бизнес.

"Всъщност идеята беше да се поеме непосредственият удар след кризата. Този непосредствен удар не може да трае 3 месеца и ние непрекъснато да преговаряме за нови мерки. Очевидно е, че малка част от хората ще могат да се възползват, другите ще разчитат на други финансови стимули, ако такива се появят", обясни Минчева. 

По думите ѝ предприятията, които са затворени, заради изрична заповед на властта, няма да могат да ползват помощта. 

"Защото не е нормално, когато една фирма е преустановила дейност, по причини извън нея, работодателят да запазва същите си ангажименти към работника, а работникът изобщо да не работи. Всички тези, които нямат капитал и обороти, на които да разчитат да покриват текущите сметки, те остават извън тази целева група“, допълва Минчева.

Изводът от всичко това е, че в ситуация на избор дали а запазиш бизнеса си или да обявиш фалит, решение се търси в съкращаването на персонала. Точно обратното на целта, която мярката преследва, разказва работодателят. 

Припомняме, че подобно становище вече изрази и Васил Велев - председател на друга голямата работодателска организация АИКБ.

Депутатите приеха новите текстове вчера на хаотично заседание, в което очевидно не бяха наясно какво гласуват. При всички случаи обаче предстои и поправка на постановлението на Министерския съвет, което урежда групите сектори, които могат да ползват помощта и какви са задълженията на работодателите.