Губернаторът на щата Джорджия обяви днес извънредно положение, за да мобилизира Националната гвардия заради насилието в град Атланта, избухнало заради смъртта на чернокож в Минесота, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Губернатор Брайън Кемп съобщи в туитър, че до 500 служители на гвардията ще бъдат разположени незабавно, "за да защитят хората и имуществото в Атланта". Той заяви, че действа по молба на кметицата на града Кейша Ланс Ботъмс, която по-рано призова напразно за спокойствие.

В Атланта бе подпален ресторант, няколко коли бяха изпотрошени и бяха извършени вандалски прояви срещу местния офис на Си Ен Ен. Поне трима полицаи бяха ранени и бяха извършени редица арести.

"Това не е духът на Мартин Лутър Кинг-младши, заяви Ботъмс, до която бяха застанали Бърнис Кинг, дъщерята на прочутия правозащитник, рапърите Ти Ай и Килър Майк. - Вие позорите Джордж Флойд и всеки друг човек, който е бил убит в тази страна."

Си Ен Ен предаваше на живо как демонстранти замерят с бутилки полицаите, застанали във входа на сградата и ги призовават да напуснат полицията. Един човек се опита да разбие със скейтборд прозорци на сградата. Замазано с боя бе логото на телевизията. Полицейското присъствие бе засилено. Протестът в Атланта започна и продължи мирно няколко часа, но в един момент част от демонстрантите започнаха да вилнеят, да чупят полицейски коли, една бе запалена. Ранени са трима полицаи, има много задържани, съобщи говорител на полицията.

Кметицата на Атланта Кейша Ланс Ботъмс (демократ) на емоционална прескоференция обвини протестиращите, че с действията си позорят името и на Флойд и на родения в града борец за правата на черкожите Мартин Лутър Кинг. Това не е духът на Кинг, това е хаос, когато убиха Кинг, ние не вършехме такива неща в нашия град, каза Ботъмс и призова протестиращите да се разотидат. Съобщава се обаче, че размириците са продължили, има изпочупени заведения, подпалени коли.

Стотици протестиращи се събраха пред Белия дом, за да изразят гнева си от смъртта си на Джордж Флойд. Демонстрантите пред резиденцията на президента Доналд Тръмп носеха плакати, на които пишеше "Престанете да ни убивате!","Животът на черните е важен" и скандираха: "Справедливост за Джордж Флойд!".

Общественото недоволство избухна, след като в социалните мрежи бе разпространен случайно направен от очевидец на ареста видеозапис, на който се вижда, че задържаният мъж е повален на земята, лежи по корем, бял полицай няколко минути притиска с коляно врата му към земята, а мъжът му казва, че вече не може да диша. Демонстрации и протести, съпроводени на моменти от насилие, палежи и ограбване на магазини, започнаха първо в Минеаполис, града, където се разигра трагедията, а след това и другаде в САЩ. Вчера протести имаше на много места - от Детройт до Атланта, в Ню Йорк, Хюстън и столицата Вашингтон.

Полицаят, виновен за смъртта на Флойд, бе уволнен и обвинен в убийство по непредпазливост, което според семейството на починалия е закъсняла и недостатъчна мярка. Искаме обвинение в умишлено убийство и искаме да бъдат арестувани и другите замесени в случая, заявиха роднините.

В Минеаполис (щата Минесота), където не спират протестните акции, бе обявен полицейски час от осем вечерта до 6 сутринта, за да не се допуснат размирици като тези, при които десетки магазини бяха подпалени и разграбени, предаде Асошиейтед прес.

Американският президент Доналд Тръмп каза, че е разговарял със семейството и е изразил съболезнования близките на Джордж Флойд.

Тръмп каза, че разбира защо случилото е породило протести в цялата страна срещу полицейската жестокост срещу афроамериканците, но добави, че не бива те "да продължат да прерастват в необуздана анархия и хаос". Не трябва да се позволява мародерите да заглушават гласовете на толкова много мирни протестиращи, каза Тръмп на събитие в Белия дом.

"Разбирам оскърблението, разбирам болката", каза той.

Тръмп се опита да се оправдае за използвания от него по-рано в Туитър израз "плячкосването води до стрелба", внушаващ, че силите за сигурност трябва да стрелят по тези, които ограбват магазини по време на безредиците. Постът му, в който той използва и думата "бандити", бе широко критикуван. Тръмп каза, че не знаел каква е историята на фразата за грабежите и стрелбата, свързана с полицейските репресии срещу движението за граждански права през 60-те години.