Втори ден след парламентарните избори една от най-обсъжданите теми е правилно ли постъпи движение "Да, България", като се яви самостоятелно на вота. В центъра на тези дебати са сметките колко точно нови избиратели е привлякъл Христо Иванов и доколко е разчитал на онези, които са гласували за Реформаторския блок през 2014 г.
Нека се доверим на данните на самия Иванов. Той цитира социология, според която само 35% от гласувалите сега за "Да, България" са подкрепили на предишните парламентарни избори Реформаторския блок. 15% от избирателите на неговата партия пък въобще не са гласували досега.
Сметката в реални гласове е много улеснена от факта, че "Да, България" спечели около 100 000 гласа. Според данните на Иванов около 35 000 от тях са от избирателите на Реформаторския блок през 2014 г. Към тези 35 000 е логично да се прибавят и гласовете на "Зелените", с които формално "Да, България" влезе в коалиция. На последните парламентарни избори те са взели 20 000 гласа. Вероятно и сега са били горе-долу толкова.
Всичко това означава, че "Да, България" е привлякла за демократичното пространство около 45 000 нови избиратели, като 15 000 от тях са гласували за първи път според данните, изнесени от Иванов.
Всеки глас е важен и ценен, особено на фона на все по-ниската избирателна активност. Постижението на Иванов и неговия екип трябва да се уважава.
От другата страна на везната обаче стои пропуснатата възможност "Да, България" и "Нова република" с лидер Радан Кънев не просто да влязат в парламента, а да формират парламентарна група, за която основен приоритет са съдебната реформа и борбата с корупцията. И чийто брой щеше да я направи незаобиколим фактор в българската политика.
Ако двете партии се бяха явили заедно, с обща бюлетина, това означаваше, че те със сигурност прескачат бариерата от 4%. Този факт най-вероятно щеше да им даде по-голям брой гласове от сегашния им сбор - 185 000 гласа. На първо място, мнозина избиратели на автентичната десница нямаше да се колебаят дали да подкрепят подобна формация, или да заложат на нещо сигурно, което влиза в парламента. Например ГЕРБ.
Известно е, че българинът, включително "умният" и "красив" българин, ходи на мач само ако има големи шансове за успех. Поради тази причина стадион "Васил Левски" бе полупразен за великата победа на Холандия в деня преди вота. По същата причина най-вероятно стадионът ще бъде пълен за следващия домакински мач на Спас Делев и компания.
Предварителните прогнози бяха, че с най-голям шанс за влизане в парламента от десните формации бе "Реформаторски блок - Глас народен". Тези проучвания се оказаха верни. Ако обаче имаше коалиция "Нова република" - "Да, България", то предварителните прогнози със сигурност щяха да са в полза на тази коалиция. И голяма част от онези, които сега гласуваха за остатъците от реформаторите, щяха да подкрепят именно нея.
Липсата на съмнения за прескачането на бариерата от 4% щеше да доведе и до други положителни влияния за подобна коалиция. "Да, България" и "Нова република" можеха да разчитат на голяма част от антирусофолския и антикомунистическия вот, отприщен от някои изказвания на Корнелия Нинова в последните дни преди изборите. Със сигурност автентичната десница има много по-големи основания да претендира за този вот, отколкото ГЕРБ, които понякога имат залитания в североизточна посока. А сега именно Бойко Борисов се възползва от подаръка на Нинова и се пъчи гордо, защото партията му отново прескочи психологическата бариера от 1 млн. гласа.
Накратко - с поведението на "Да, България" демократичното пространство спечели 45 000 нови избиратели. Но загуби възможността за парламентарна група от 20, а може би дори 30 депутати. И най-важното - в парламента на България няма политически субект, чиято основна кауза да е борбата с корупцията и съдебната реформа.
Трагедии, разбира се, не трябва да се правят. Взаимните нападки обезателно трябва да се избягват. Демократичното пространство, както го нарича Иванов, пропусна един шанс, но със сигурност ще има и други. Вероятно много скоро. Важното е да се извадят съответните поуки и подобни шансове да не се пропускат в бъдеще. Изявлението на Иванов, че ще продължава да работи за обединение на демократичното пространство, дава поводи за оптимизъм.
Коментари
Изборите, които правят тези, които избираме
"Трагедията", която трябва да гледате в очите е,
Всички предизборни проучвания на общественото мнение до едно ясно показваха, че нито една от т.нар. "десни" партии няма да влезе.
Ясно беше и защо - за жълтопаветните гъзета, обикновените гласоподаващи "орки" в София, ама извън Лозенец просто не съществуват, а за тия по малките градове да не говорим.
При под 50% избирателна активност от твърд електорат на големи партии, да не се опиташ умно и красиво да мотивираш тия хора означава, че не заслужаваш гласове.
Дори "собствените" избиратели на "демократичното пространство" бяха отсвирени - аз живея на жълтите павета и не съм разбрал, че някой умен и красив прави кампания, освен по изхвърлените пачки с рекламни материали на Нова република вчера и днес.
Отделно, пълната некадърност и продажност на т.нар. "десни" мюрета - най-вече персонажи като Москов, Лукарски, Кунева, Кънев и, разбира се, крадеца Трайков, които осигуриха на Герб свободата да граби и да се бетонира на власт цели 3 години, продължават да отблъскват хора, които десетилетия гласуват за "дясното".
Организационно, десните сте провал. Вече на практика престанаха да съществуват ДСБ, ДБГ, партията на Курман Исмайлов, ДЕОС, скоро, като ги изхвърлят от Раковска, и СДС-то на Лукарски и разните сателити около него.
Ако Герб (или БСП) успеят да съставят правителство, коалицията "ДБГ" също няма да изкара повече от няколко месеца.
Иванов постъпи тактически хитро, като симулира "гонения" с ония фейкове за регистрацията и като заобиколи костоваците и седерастията, но стратегически тъпо като се вкара в коалиция (и си изяде субсидията) и отвхърли основни ценности на електората си (историята с използването на геювете и зелените за ракета-носител, без да им се даде глас например).
Голям гаф за почтените софиянци беше и вкарването ан компрометирани фигури като заменкаджиите Берберян-Малееви, разни религиозни идиоти и борисови подчехълчета като оня ИТ експерти на Румито Бъчварова.
Въпреки това, се справи доста добре, не му достигнаха много малко гласове.
Ако раданът имаше капка акъл, а не драпаше с пълна сила за депутатско место, щеше да разбере, че е компрометиран докрай и няма шансове и щеше да подкрепи Ицето.
Но раданът си хвана Здравка и реши, че ще мине с пловдивските гласове, а глупавите десни вместо да гласуват с глави, се разцепиха на десни-Москов-Витков, десни-Кънев, десни-Иванов и ненам още кви.
Затова вместо десно - аахахахахахаах - сега имате Марешки, още един "бизнесмен", успял, както всички останали, от пестене на данъци.
Еми, с такива разбирания за "политика" на лидерите и на електурата, "демократичните" немате шанс.
Най-тъп излезе, разбира се, Командира - единствен имаше 4 години да обърне тренда, вместо това сложи Филчев и се захвана да прави пари от 10%.
Дори не ви показаха онзи фалшификат от "Решетников" :)
Ако Христо Иванов се беше обединил с НР или РБ
Хр. Иванов е точно господин
Там решенията се взимат от Андрей Ковачев, Тома Белев и компания
И как разбра това? Или просто
Ако
=======================================
Щяха да останат в историята като безпринципни мекотели. И защо да агитират за РБ? Защо не направо за ГЕРБ? То бива компромиси, бива, ама да се изпада крайна безпринципност - не бива. Това е политическо самоубийство. Ако бяха влезли Кунева и Кухарски чии интереси щяха да защищават? Тези на десният избирател или интересите на ГЕРБ? Гледахме това на живо в 43 НС да искаме да настъпим същата мотика си е чист мазохизъм.
Хм
А защо се гледа еднозначно?
А сигурно ли е, че нямаше да
Точно колкото е сигурен
Катеорично не е задължително
Само да отбележа, че с
Г-жо Димитрова, в материала
Ако фактите не ви харесват, ако фактите ви вбесяват то аз няма какво да направя. Но да си десен означава точно това според мен, да се придържаш към реалността, а не към собствените си желания.
Не сме сайт на никого, при нас е писал дори Александър Симов, ярко червено перо, а от скоро и депутат от БСП.
Надявам се, че ще продължите да следите нашия сайт, дори когато в него има материали, с които не сте съгласна. Защото това е то свобода на словото.
Самите "Да България" в регистрация...
Да, така е, това декларират.
Измисли си друг термин...
Демократичното пространство е ВЪВ парламента. В лицето на ГЕРБ, БСП, ОП, ДПС и Воля. Всички тези партии са в парламента на базата на честни избори и по волята на българския народ.
Този термин използва Иванов,
Ха!
Да си задаваш въпроса защо коалицията им с НР не се е състояла е все едно да се чудиш защо Кънев и Кунева не се обичат. Те се мразят, бе хора.
Сред Зелените често се появяват хора които призовават са коалиция с ДСБ, и моментално след това напускат... или биват напускани. Знам за няколко такива случая когато е имало вътрешнопартиен диспут дали да влязат в Реформаторския Блок. А последния пример е Асен Генов.
Така че престанете да мислите за тази невъзможна коалиция. Зелените не са десни. Просто не го артикулират в медийното пространство ясно, защото ще загубят моментално половината софийски парвенюта като гласоподаватели.
Тук въпроса е защо аз като гербер трябва да ги обясвявам тези неща, а не излезе Радан да ги обясни преди изборите.
НЕ България
Това за софийските първенюта
На тези избори "Да, България" направи свой вътрешен стрес тест. Също, не забравяйте тази коалиция, от какво бе породена. А и е хубаво да се вземе предвид, как "коалиционните партньори" наедро пробваха да захлебят като цветарки пред бизнеспарка навръх осми Март ;)
Бобеца Сандов - първа цигулка, айде по-сериозно ;)
Автентичното дясно и
На Радан Кънев не излязоха сметките, защото се прицели в чужд електорат и не предложи дясна сделка. Оставката беше логична. Дали обаче проблемът е само в неговата личност или в автентичното дясно има дефицит на идеи? Доколкото мога да преценя е по-скоро второто. Мартин Димитров беше много зле.
Мисля, че не трябва да се сърдим на Радан и Христо за това, че не се явиха заедно. Между НР и ДаБГ имаше идеологическо различие, което трябва да уважим. Оттук нататък, както го виждам, автентичната десница трябва да се осмисли в подробностите, да се заяви ясно какво е, да се преоснове и да работи за увеличаване на твърдите си избиратели. Стига с тези периферии и опортюнизъм, работете, бе.
Десницата не се изчерпа откъм
Двете
Когато депутат гласува бюджет в парламента, той е или ляв, или десен, независимо дали го осъзнава и как е избрал да се нарича. Ляв/десен е обективна характеристика, да сме наясно.
Г-н Обретенов, слушайте
Г-н Зарзават, а защо тогава
Защото
Не мисля, че обединение ДаБГ
Разбирам разочарованието Ви, но само...
*одобряват, извинявам се.
Г-н Обретенов,