Мнозинството на жителите на Венеция искат да се отделят от Италия. В неофициалния референдум се включиха над 2 милиона избиратели - 73 на сто от хората с право на глас. От тях  отцепване на региона и връщане на величието на някогашната Венецианска република са поискали 89 на сто.

Референдумът се проведе онлайн и няма правна стойност, но инициаторите му се надяват, че резултатите от него могат да доведат до закон за организирането на признато от Рим допитване.
Това е началото на венецианската пролет" - обяви веднага след като станаха известни резултатите Джанлука Бузато - лидерът на движението за отделяне от Италия. "Самоопределението на населението на Венето е цивилизована борба" - каза Бузато. 
 
В кампанията, която предшестваше допитването организаторите обещаваха, че ако мнозинството гласува за отделянето на региона, те ще издадат "Декларация за венецианския суверенитет" и ще спрат всички трансфери на данъци към централното правителство в Рим.

Въпреки че опоненти на референдума описаха в Туитър процедурата като "пълна лудост", привържениците на отцепването вярват в идеята за нова независима Венецианска република.

Ла серенисима, както са наричали Венеция, векове наред е самостоятелна сила с развита търговия. Последният вожд се предава пред войските на Наполеон през 1797 г. и Венеция става част от Австрия в продължение на около 60 години, след това се присъединява към италианското кралство.

Инициаторите на референдума са били вдъхновени от примера на Шотландия, която ще проведе допитването си дали да се отдели от останалата част на Великобритания през септември. Другият пример е Каталония, където около половината от населението иска да се отцепи от Испания, напомня английският вестник "Телеграф".

Допитването обхвана не само град Венеция, но и целият регион, известен като Венето. Тук влизат исторически места като Тревизо, Верона и т. н.

Жителите на региона недоволстват, защото смятат, че са облагани с твърде високи данъци, които отиват за издръжката на традиционно по-бедните южни части на Италия.