Пожар избухна на гръцкия остров Самотраки и хиляди туристи останаха в огнен капан заради проблем с фериботния транспорт. Сред тях има блокирани и стотици наши сънародници, предаде Нова телевизия. По-късно стана ясно, че пожарът е потушен и не застрашава почиващите.

Трети ден обаче туристите не могат да си тръгнат от острова заради повреда на ферибота, който превозва пътници и автомобили от острова до пристанищния град  Александруполис. Проблем създава и лошото време, комбинирано със силен вятър.

Хората, чиито резервации са приключили, трябвало да напуснат хотелите. Така се оказало, че мнозина трябва да спят на улицата, а други - в автомобилите си. Гръцките власти търсят вариант за решаване на проблема.

„Нощта я прекарахме в колата. В 9 часа вчера чакахме ферибота, имаше 500 коли. Такъв нямаше, чакахме в 7 вечерта, после в 11 вечерта, никакъв ферибот не дойде”, сподели в предаването „Здравей, България” един от бедстващите на острова българи Николай Николов.

Той допълни, че е имало майки с деца и бременни жени. Както и хора, които са спали по пейките.

Според него причината за създалата се ситуация не е бил силния вятър.

„Него го имаше от вчера. Фериботът го нямаше и в предишните дни. Два дни нямаше вятър, ферибот обаче също нямаше. Аз съм резервирал билета си два месеца по-рано. Има много хора, които не разполагат с финансов ресурс, за да си позволят хотел”, обясни още българският турист.

Николов обясни, че се очаква в 12:30 часа да се качат на ферибота, но вятърът е силен и е възможно това да не се случи.

МВнР: Няма опасност, туристи ще се извозват от утре

Няма пряка опасност за българските туристи, блокирани на остров Самотраки. Генералното консулство на България в Солун е в постоянен контакт с гръцките власти, следи ситуацията и е готово да окаже съдействие при необходимост, съобщиха от МВнР. 

Оттам обясняват, че през последната седмица са били преустановени курсовете на ферибота “Азорес Експрес”, а в момента на острова има 1500 туристи общо - от Румъния, България, Сърбия, Франция, Великобритания и Италия.

Осигурена е храна, питейна вода, медицинско обслужване и стоки от първа необходимост. Хотелиерите правят значителни намаления на нощувките, а общинските власти предоставят безплатни стаи за настаняване, включително в училищата. Областната управа финансира раздаването на безплатна храна за нуждаещите се. Гръцкото министерство на корабоплаването е взело решение туристите да бъдат извозени от катамарана “Андрос Джет” (с капацитет 600 пасажери и 75 автомобила), който ще извършва от утре, 14 август, по три курса на ден.

При нужда от съдействие българските граждани могат да се свържат с Генералното ни консулство в Солун на телефони: +30 2310 829 210; +30 2310 869 520.