Най-големите вестници в Австралия се обединиха в нетипичен за местната медийна индустрия протест срещу неотдавна прието законодателство, ограничаващо свободата на медиите, предаде Ройтерс, съобщава БТА.

В понеделник водещите издания се появиха с челни страници, в които повечето от думите бяха почернени.

Топ конкурентите на вестникарския пазар News Corp Australia (Нюз Корп) и Nine (Найн Ентъртейнмънт), които издават най-тиражните всекидневници, включително The Daily Telegraph, The Australian и The Sunday Morning Herald, закриха с черно мастило думи от водещите си статии, наподобявайки закриването на информация върху публикувани чувствителни документи.

Протестът е за да се упражни обществен натиск върху правителството, за да освободи то журналистите от обхвата на приложение за законите, ограничаващи достъпа до чувствителни информации, да въведе добре функционираща система за свободен информационен достъп и да завиши стандартите за завеждане на искове за клевета.

"Протестът е за защита на основното право на всеки австралиец да бъде подобаващо информиран за важните решения на правителството, взимани от тяхно име", каза изпълнителният директор на "Найн Ентъртейнмънт" Хю Маркс.

Изпълнителният директор на "Нюз Корп" Острелейжа Майкъл Милър заяви, че "хората трябва винаги да се съмняват в правителства, които искат да ограничат тяхното право да знаят какво се случва".

Правителството добави разпоредба в защита на разобличителите, когато затегна законите за контрашпионажа през 2018 г., но въпреки това медийните организации казват, че свободата на словото остава ограничена.

Световното внимание беше насочено срещу медийната свобода в Австралия тази година, когато съдебна заповед попречи на медиите да съобщават, че бившият ватикански ковчежник кардинал Джордж Пел е бил признат за виновен по обвинения в сексуално посегателство. Тогава някои медии съобщиха, че неидентифицирана личност е била призната за виновна, но някои чужди медийни компании посочиха името на Пел, защото са извън обхвата на австралийската юрисдикция. Прокурори сега искат налагане на глоби и затворнически присъди за около 30 австралийски журналисти и издатели заради начина, по който са отразили процеса. Пел пък обжалва присъдата си.

През юни полицията нахлу в офиса на Ей Би Си в Сидни и в дома на редактор от Нюз Корп по подозрения, че са се сдобили с национални тайни. По време на полицейските операции полицията проучи около 9000 файла в Ей Би Си и дори ровичка из чекмедже с бельо на редакторка от "Нюз Корп". Всичко това предизвика осъдителни коментари от страна на международната общност. Би Би Си нарече полицейските обиски "дълбоко обезпокояващи".

От Ей Би Си казаха тогава, че обискът в офиса им е бил във връзка с публикации от 2017 г. относно обвинения за неуместно поведение на военни в Афганистан.

"Нюз Корп" реагира, че обискът у неговата служителка е бил свързан със статия за правителствени планове за шпионаж на австралийски имейли, текстови съобщения и банкови сметки.