Русия каза, че е готова да работи за деескалация с всички, които го искат в района на Идлиб в Северозападна Сирия. Това заяви постоянният представител на Русия в Съвета за сигурност на ООН Василий Небензя, предаде Франс прес.

Той призна, че ситуацията в района на Идлиб се е влошила сериозно. Небензя допълни, че руска делегация сега се намира в Анкара, за да стабилизира положението.

Небензя обаче допълни, че армията на Сирия има пълното право да отвръща на удари на терористи по сирийската територия, предаде ТАСС.

Небензя изрази съжаление, че са загинали турски военнослужещи. Той изрази съжаление и във връзка със съобщенията за гибелта на сирийски военни.

По време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН, което беше и шестото, посветено на Сирия от началото на февруари, Небензя потвърди, че Москва не е участвала в атаките в четвъртък, в които загинаха над 30 турски военни и които бяха приписани на Дамаск от Анкара, предаде Франс прес.

"Турците информират предварително руснаците за техните позиции, като тази информация се предава на сирийската армия, за да се гарантира тяхната сигурност", поясни руският постоянен представител. "Координатите на турските позиции, взети на прицел в ударите в четвъртък, не бяха предоставени", допълни той.

Пред Русия голяма част от членовете на Съвета за сигурност на ООН от американския, африканския, азиатския и европейския континент призоваха отново за спешно прекратяване на огъня в Идлиб и потвърдиха подкрепата си за Анкара.

"Военната ескалация в Идлиб трябва да престане сега", подчертаха европейските членове на съвета за сигурност. "Тези атаки показват, че сирийският режим, подпомаган и подкрепян политически от Русия, продължава своята военна стратегия независимо на каква цена, без да се интересува от последиците от действията си върху цивилните", допълниха те, цитирани от Франс прес.

"Призоваваме Русия да спре незабавно полетите на военните си самолети и призоваваме всички сирийски сили и техните руски поддръжници да се изтегля от линиите, дефинирани в договорката за прекратяване на огъня от 2018 г.", каза американската постоянна представителка в ООН Кели Крафт.

Тя освен това заяви, че САЩ са против астанинския формат на преговори за Сирия, допълва ТАСС.

Постоянният представител на Турция Фередун Хади Синирлиоглу пък заплаши, че страната му ще използва сила срещу Сирия, ако сигурността й е заплашена, предаде ДПА.

"Ако те искат да го научат по трудния начин, то те ще го научат. Турция не иска война. Но Турция няма да се поколебае да използва сила, ако и когато нейната сигурност е застрашена", предупреди дипломатът.

Постоянният представител на Сирия в ООН Башар Джаафари, който присъстваше на извънредното заседание, призова Европа да не позволява на Турция да се впусне в ново рисковано начинание, предаде ТАСС.

"Моята страна решително отхвърля това, че режимът на президента Ердоган използва мирни сирийци за разпалване на война, използва мирни жители, за да поддържа натиск над европейските страни с цел шантаж, за да въвлече НАТО своите детински начинания и да улесни влизането на Турция в ЕС", каза сирийският дипломат.

"Ние призоваваме европейските страни да изпълняват своите задължения и да съблюдават международните закони, а също и да се придържат към съществуващите механизми за гарантиране на спазване на правата на човека и да не допускат въвличането си в срамни сделки с режим, който не зачита общопризнатите норми в ущърб на сирийския народ", каза сирийският представител.

На заседанието на Съвета за сигурност китайският постоянен представител в ООН Чжан Цзюн каза, че страната му поддържа позицията на Русия относно необходимостта за борба с терористите в Идлиб, предаде ТАСС.

Над 350 цивилни са загинали в Северозападна Сирия от декември досега в резултат на активизирането на бойните действия там, каза Розмари Ди Карло, заместник-генерален секретар на ООН по политическите въпроси, предаде ТАСС.

Още в началото на заседанието генералният секретар Антони Гутериш пък каза, че конфликтът е променил характера си, визирайки значителната ескалация от последните дни, предаде Франс прес.

Вчера по искане на Турция на ниво посланици заради ситуацията в Идлиб заседава и НАТО, припомня ТАСС.

Алиансът заяви готовност да продължава да оказва подкрепа на Анкара, но не обяви нови конкретни мерки в помощ на Турция.
Според гръцкия в. "Вима", цитиран от ТАСС, постоянното представителство на Гърция в алианса е наложило вето на съвместно заявление в подкрепа на Турция. Гърция предложила в текста да се направи връзка със съблюдаването на декларацията между ЕС и Турция от 2016 г. за бежанците и мигрантите. 

Гръцкото искане срещнало силната съпротива на редица страни като Великобритания, Германия, САЩ и Франция и накрая предложението не било включено в съгласувания тест. В резултат на това постоянното представителство на Гърция наложило вчера вечерта вето. Министърът на външните работи на Гърция Никос Дендиас дал съответните указания за това, съобщава "Вима", цитирана от ТАСС.