Да се вдигне ли възрастта за пенсиониране, да се махне ли ранното пенсиониране за полицаи и военни, и при какви условия ще се пенсионират миньорите, шофьорите и летците от следващата година - на тез и въпроси се очакват отговори днес от екипа на Консултативния съвет по оптимизиране на осигурителната система към социалното министерство.

След като предишното редовно правителство замрази пенсионната реформа за една година, служебният кабинет активизира работата на Консултативния съвет, който през последните няколко месеца беше натоварен със задачата да предложи как да продължи реформата от началото на 2015 г.

Сред обсъжданите варианти за пенсиониране на най-масовата трета категория труд е да се поднови увеличаването на пенсионната възраст, както за мъжете, така и за жените.

Един от вариантите предвижда това да се случва по старата формула с по 4 месеца на година, а според друг вариант възрастта при жените трябва да расте по-бързо, отколкото при мъжете, докато достигне 63 години при жените и 65 години при мъжете. Предлага се също увеличаване на вноската за пенсия с 1 процент от догодина.

Експертите ще представят визията си за справяне с ранното пенсиониране, в контекста на препоръката на Европейския съюз за ограничаването му. В края на септември служебното правителство одобри въвеждането на пенсионна възраст за полицаи, военни и служители на затворите, като мярка в програмата за реформи. Служители на силовите ведомства протестират срещу тази мярка, а социалният министър Йордан Христосков увери, че всички параметри на реформата подлежат на договаряне със синдикатите. Той обаче припомни, че страната ни трябва да премахне постепенно ранното пенсиониране, както и че над 60 процента от пенсиониралите се рано военни и полицаи продължават да работят.

Реформата предвижда още от началото на следващата година възрастта за ранното излизане в пенсия на работниците от първа и втора категория труд да започне да нараства. Не е ясно и откога изплащането на срочната пенсия на тези хора ще се поеме от частните дружества, които управляват индивидуалните им пенсионни партиди.

Експертите ще представят предложенията за реформи в осигурителната система, който служебното правителство ще завещае на следващото редовно правителство, а новите управляващи ще трябва да решат кои от предложенията да реализират.