Кредитната агенция "Мудис" (Moody's Investors Service) заяви, че Русия може би се намира в неизпълнение (фалит), след като е извършила плащания по доларови облигации с рубли.

"Съобщава се, че Русия е извършила плащания по две облигации с падеж през 2022 и 2042 г. в рубли, а не в щатски долари, което представлява промяна в условията на плащане спрямо първоначалните договори за облигации и следователно може да се счита за неизпълнение, според определението на Moody's, ако не бъде намерено решение до 4 май, когато е краят на гратисния период", се посочва в официално изявление на агенцията.

Moody's посочва, че докато някои руски еврооблигации, емитирани след 2018 г., позволяват плащания в рубли при някои условия, тези, издадени преди 2018 г. - като въпросните доларови облигации с падеж през 2022 г. и 2042 г. - не позволяват подобно плащане.

"Мнението на Moody's е, че инвеститорите не са получили договорното обещано плащане в чуждестранна валута на датата
Когато има закъснение с плащанията по даден заем за продължителен период от време, се счита, че се влиза в в процедура по неизпълнение, или фалит. Точните ефекти от неизпълнението варират в зависимост от вида на заема, но могат да включват увреждане на кредитния рейтинг, загуба на определени активи и трудности при получаване на нови заеми в бъдеще."

Русия заяви, че има желание да обслужва задълженията си, но Западът й попречи да плати в долари, като наложи осакатяващи санкции, след като президентът Владимир Путин разпореди на 24 февруари т.нар. "специална военна операция в Украйна".

Ако се счете, че Русия се окаже в неизпълнение, това ще бъде първият й голям фалит по чуждестранни облигации от годините след болшевишката революция от 1917 година, припомня БНР.

През 1998 г. Русия не изплати вътрешен дълг от 40 милиарда долара и девалвира рублата по време на президента Борис Елцин, тъй като на практика беше фалирала след азиатската дългова криза и падащите цени на петрола, които  разклатиха доверието в нейния краткосрочен дълг в рубли, напомня Ройтерс.

Този път Русия има парите, но не може да плати, защото резервите ѝ, които са четвъртите по големина в света и които Путин нареди да бъдат натрупани точно за такава подобна криза, бяха замразени от Съединените щати, Европейския съюз, Великобритания и Канада.

Това може да е първият голям дългов фалит на Русия от повече от век, след като дори когато Съветският съюз се разпадна, Русия пое външния му дълг.

През 1918 г. болшевишките революционери под ръководството на Владимир Ленин отхвърлиха натрупания царски дълг, шокирайки световните дългови пазари, тъй като Русия тогава имаше един от най-големите външни дългове в света. Тъй като по това време облигациите не струваха нищо, някои притежатели на царски облигации ги използваха като тапети.

Съветският съюз по времето на Йосиф Сталин пък спря да обслужва заеми след Втората световна война, отпуснати от Съединените щати и Швеция.