Британското разузнаване смята, че Русия е разположила в Беларус изтребители-прехващачи, способни да носят ихиперзвукови ракети "Кинжал", за да изпрати послание на Запада и да представи Беларус като все по-замесена във войната, пише украинското онлайн издание "Европейская правда".

"Кинжал" са трудни за прехващане ракети, способни да носят и ядрени бойни глави. Руският президент Владимир Путин твърди, че НАТО не разполага с техен равностоен аналог.

Сателитни снимки са показали, че два самолета прехващачи МиГ-31К почти сигурно са били паркирани на беларуското летище Мачулишчи на 17 октомври, с голям контейнер, съхраняван до тях в защитен земен насип, се казва в разузнавателната сводка. По всяка вероятност контейнерът е свързан с AS- 24, балистична ракета с въздушно базиране, ракета „Кинжал“. Този модел на МиГ е пригоден да пренася едрогабаритни боеприпаси, каквато е въпросната ракета.

Отбелязва се, че Русия е приела "Кинжал" на въоръжение през 2018 г., но този вид ракети не са били използвани още от територията на Беларус.

Евросанкции за Минск?

Премиерът на Чехия Петър Фиала, чиято страна е ротационен председател на Европейския съюз, заяви днес при връщането си от Киев, че ЕС може да наложи санкции на Беларус, съюзничка на Русия, заради ролята й в конфликта в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Беларус уверява, че не желае пряко да се меси във войната, но разрешава руски войници да се разполагат на територията й, използвана от Русия като тилова база за нахлуването в Украйна през февруари.

"В момента проучваме (. . . ) ролята на Беларус и потенциалната необходимост да предприемем действия срещу нея", заяви пред журналисти Фиала след посещението си в Киев.

Фиала бе придружен от свои министри, които разговаряха с украинските си колеги.

В началото на октомври чешкото правителство съобщи, че на 31 октомври ще има съвместно заседание с украинския кабинет в Киев.

На Минск вече са наложени известни санкции, но не можем да приемем Беларус да подкрепя политиката на Русия или Русия да избягва последиците от санкциите с помощта на страни като Беларус, добави Фиала.

Русия трябва да бъде изолирана все повече, допълни Фиала.

"Знаем, че санкциите работят, това сочат множество данни и без никакво съмнение трябва да продължим", каза той.

"Трябва да сме наясно, че атаките срещу Украйна се водят от въздушното пространство на Беларус, и че Беларус снабдява с оръжия Русия", отбеляза чешкият външен министър Ян Липавски.

Минск и Москва съобщиха през октомври, че създават съвместна войскова групировка, и украинската армия се разтревожи от "нарастващата заплаха" от нова руска офанзива откъм Беларус, северната съседка на страната. Според беларуското министерство на отбраната в Беларус ще бъдат разположени до 9000 руски войници и около 170 танка.