"Реал" (Мадрид) за 11-и път спечели баскетболната Евролига, побеждавайки драматично на финала в Каунас "Олимпиакос" с Александър Везенков - 79:78 (17:24, 28:21, 14:18, 20:15).

Българинът изравни рекорда за отбелязани точки на финал в най-авторитетния баскетболен турнир - 29.

"Червено-белите" водеха с 4 точки малко преди края. Преднината първо бе съкратена с тройка на вездесъщия тази вечер Серхио Родригес, а три секунди преди края Серхио Люл отбеляза победния кош.

С последния изстрел Костас Слукас пропусна и "Реал" ликува. Жалко, "Олимпиакос", който води в по-голяма част от срещата, докосваше жадуван триумф.

Избраният преди дни за Най-полезен играч (MVP) на сезона, а и реализатор №1 Везенков завърши с 29 т., 9 асистенции, 4 асистенции и коефициент на полезно действие от 34 пункта.

Той преодоля начало с три пропуска от тройката, като след това изигра поредния си страхотен мач, в който пак подчини действията си на тима. Везенков бе на терена почти през целия мач - близо 40 минути.

Двубоят предложи страхотни емоции за зрителите, високо темпо, качество и множество обрати.

Срещата стартира с бърза размяна на кошове, а баскетболистите на "Олимпиакос" заложиха на стрелбата от далечна дистанция, вкарвайки три поредни тройки. След пет поредни точки на Александър Везенков гръцкият тим дръпна с 14:9 в средата на първата четвърт, а малко по-късно Везенков и Айзея Канън вкараха за преднина от 19:10. Разликата стигна 12 т. при 24:12 след нов кош на Везенков, който натрупа 9 точки на сметката си до момента, а началната част завърши при 24:17.

Преследването между двата състава продължи и във втората четвърт, а "Реал" (Мадрид) намали до 3 т. изоставането си - 27:24 след тройка на Серхио Родригес. Александър Везенков бе точен на два пъти от наказателната линия, но с тройка на Марио Хезоня и попадения на Валтер Таварес и Родригес испанският гранд обърна до 31:29 в своя полза в рамките на 4 минути.

На няколко пъти съперниците си размениха водачеството, забивка на Хезоня донесе 4 точки аванс за "Реал", който впоследствие поведе с 45:40. Кош на Везенков за "Олимпиакос" и тройка на Шакил Макисик доведоха до равенство 45:45 в края на първото полувреме. Българският национал вече имаше 15 точки, 5 борби и 3 асистенции.

Второто полувреме започна с размяна на точни стрелби за три точки, а след три минути игра "Олимпиакос" водеше с 54:52, фиксирани с петата тройка на рожденика днес Канън.

Пак американецът реализира преднина от 5 при 57:52 в средата на третата част, а "Реал" изравни при 59:59 при оставащи по-малко от 2 минути от частта. В оставащото време Макисик и Костас Слукас помогнаха за аванс от 63:59 за гръцкия тим преди последните 10 минути.

Александър Везенков отбеляза тройка за 7 точки преднина - 68:61 в началото на четвъртата част и пак той с втората си тройка в мача направи резултата 74:67 при оставащи 6 минути. "Олимпиакос" водеше със 78:72 две минути преди края, но не успя да отбележи повече, като малко преди края Везенков не успя от "тройката".

Тогава удари часът на мадридчани, които за пореден път през сезона направи обрат - и то тогава, когато мачът се решаваше.

Серхио Родригес бе най-резултатен за победителите с 15 точки, 4 борби и 9 асистенции, а Валтер Таварес се отчете с 13 т. и 10 борби. Марио Хезоня добави 12 т. и 3 борби, а Люл завърши само с донеслите шампионската титла 2 т.

За "Олимпиакос" Айзея Канън отбеляза 21 т., 2 борби и 2 асистенции, а Шакил Макисик се включи с 14 т.

Везенков: Боли ме, защото вярвахме, че можем да стигнем до края

"Нямахме доверие в нападение, изпуснахме лесни кошове и в защита позволихме да ни вкарат два коша и една тройка. Но те имат много опитни играчи", така Александър Везенков коментира пред "Макс Спорт" станалото в последните две минути, в които "Олимпиакос" изпусна победата.

"Боли, защото тази година вярвахме всички, че можем да стигнем до края. Много съм горд с нашия отбор, добави най-добрият играч на Европа. - Трябва някак да се съберем. Последната ни задача сега е да приключим сезона както трябва", добави баскетболистът, визирайки финалите в гръцкия шампионат.

На оценка за страхотния мач, който той изигра, Везенков отвърна:

"Никой не помни какви си направил, ако не спечелиш титлата, така че не ме интересува."

В края Александър Везенков се обърна през сълзи към любителите на баскетбола в България.

"Много им благодаря. И преди съм казвал, че дори едно дете да запалим да се занимава с баскетбол, това ще е успех за всички."