"Хамас" разрешава на граждани на България и още седем държави да напуснат Ивицата Газа. Това сочи документ - поименен и с номера на паспорти - публикуван на страницата на граничната служба на ислямисткото движение във "Фейсбук".

В таблицата в графа "България" има 19 имена на хора с двойно гражданство, от които 17 са с български паспорти. Други 18, под тях в таблицата, са записани с палестински документи за самоличност и само като палестински граждани.

Другите граждани от списъка на терористичната организация са от Австралия, Австрия, Индонезия, Йордания, Финландия, Чехия и Япония.

Според съобщението тези граждани е трябвало да пристигнат в 7 ч. местно (и българско) време пред пункт "Рафах", който се използва за хуманитарна подкрепа на Газа. Общо 430 души фигурират в списъка, като не е известно дали сред тези чужденци има и заложници, взети от “Хамас“ при атаката на 7 октомври.

Споразумението е постигнато при преговори между представители на Египет, Израел и Хамас, с посредничеството на Катар и в сътрудничество със Съединените щати, съобщи агенция Ройтерс. 

Междувременно израелските танкове и войски продължиха да напредват към някои от най-населените райони на северната част на Газа, включително Джабалия.

Израел заяви, че това е "втората фаза" от войната му за елиминиране на "Хамас", която започна след безпрецедентна трансгранична атака от въоръжени мъже от Газа на 7 октомври, при която бяха убити 1400 души, а други 240 - взети за заложници.

От началото на войната Израел е поразил над 11 000 цели в Газа

Израелската армия обяви, че от началото на войната, предизвикана от нападението на "Хамас" срещу израелската територия на 7 октомври, е поразила над 11 000 цели в палестинския анклав, предадоха Франс прес и ДПА, цитирани от БТА.

"От началото на войната Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) са поразили повече от 11 000 цели, принадлежащи на терористични организации в ивицата Газа", се казва в изявление на армията.

Израелските сухопътни сили, съвместно с военноморските и военновъздушните сили на страната, са продължили да атакуват "терористични цели" в ивицата Газа през нощта, добави армията тази сутрин. Според ЦАХАЛ сухопътните сили в района на Джабалия са проследили няколко терористи на "Хамас", които са се укривали в многоетажна сграда в близост до училище, медицински център и правителствени учреждения. След това сухопътните сили са наредили на ВВС да атакуват сградата, заявиха от ЦАХАЛ. 

Израелските военни съобщиха също, че са разположили ракетни катери в Червено море ден след като свързаните с Иран йеменски хуси заявиха, че са извършили нападения с ракети и дронове срещу Израел и се заканиха да извърши още атаки, предаде Ройтерс.

Снимки, разпространени от военните, показаха корвети клас "Саар", патрулиращи близо до пристанището Ейлат в Червено море, което Израел разглежда като нов фронт, тъй като войната в Газа предизвиква ответни действия в други части на региона от страна на сили, подкрепящи "Хамас", които пък на свой ред са подкрепяни от Иран.

Хусите са част от враждебния към Израел и САЩ регионален съюз, подкрепян от Иран, който включва и ливанската "Хизбула", и милиции в Ирак, припомня Ройтерс. Хусите управляват обширни територии в Йемен, включително столицата Сана, на повече от хиляда и петстотин километра от Израел. От 7 октомври насам ракетите и дроновете, изстреляни към Израел от района на Червено море, са били сваляни или не са успели да попаднат там. 

Байдън заплашва с вето законопроект за помощ на Израел

Президентът на САЩ Джо Байдън ще наложи вето на законопроекта за отпускане на средства в помощ на Израел, ако той бъде одобрен от Конгреса в сегашния му вид, без да споменава Украйна, предадоха световните новинарски агенции, като се позоваха на службата по бюджетни въпроси на Белия дом.

През октомври Белият дом поиска от Конгреса допълнителни средства за оказване на помощ на Украйна и Израел, както и за противодействие на Китай в азиатско-тихоокеанския район и за подобряване на сигурността по границата с Мексико. Администрацията на Джо Байдън поиска за тези цели средства от порядъка на 106 млрд. долара.

В понеделник републиканците в Камарата на представителите внесоха законопроект, в който липсва подкрепа за Украйна, и се предлага финансирането на помощта за Израел да дойде от съкращаване на средства за службите за вътрешни доходи. Белият дом отхвърля това предложение.

Въпреки съответното искане от страна на администрацията, законопроектът не предвижда отпускане на каквато и да е помощ за Украйна, отбелязва службата по бюджетни въпроси на Белия дом и посочва, че ако Украйна не бъде подкрепена, това ще бъде много лош сигнал към Русия и останалия свят относно решимостта на Вашингтон.

От Белия дом посочват, че републиканците политизират подкрепата на САЩ и „показват различен подход към съюзниците". За Израел е предложена помощ в размер на 14,3 млрд. долара.

"Този законопроект е лош за Израел, за Близкия изток и за нашата национална сигурност", се посочва в изявлението на службата на Белия дом, в което се казва още, че президентът Джо Байдън ще наложи вето на законопроекта, ако му бъде представен в този вид.

Републиканците имат мнозинство от 221 срещу 212 гласа в Камарата на представителите, а демократите контролират Сената с 51 на 49 гласа. За да стане закон този проект, той трябва да премине в двете камари на Конгреса и да бъде подписан от президента Байдън, отбелязва Ройтерс.

Боливия прекрати дипломатическите си отношения с Израел

Правителството на Боливия скъса дипломатическите връзки с Израел, съобщи боливийското външно министерство, цитирано от Ройтерс и БТА. Външнополитическото ведомство на южноамериканската държава обвини Израел в извършване на престъпления срещу човечеството с атаките си в ивицата Газа. 

Прекъсването на дипломатическите връзки между Боливия и Израел не е прецедент. Боливия взе такова решение и през 2009 г. в знак на протест срещу израелски атаки срещу ивицата Газа.

През 2020 г. правителството на президента Жанин Анез възстанови отношенията, припомня Ройтерс.

Решението на Боливия да прекъсне отношенията си с Израел е "капитулация пред тероризма и режима на аятоласите в Иран", заяви израелското външно министерство.

"Отношенията между двете страни и без това бяха изпразнени от съдържание след правителствения преход в южноамериканската страна", отбеляза израелското външно министерство.

Колумбия и Чили отзоваха посланиците си от Израел

Колумбия и Чили пък отзоваха посланиците си от Израел, предаде агенция Ройтерс. Богота отзова своя посланик в Израел заради войната в Газа, посочи президентът Густаво Петро в публикация в платформата „Екс“ (бивш Туитър).

"Реших да отзова посланика ни в Израел. Ако Израел не спре клането на палестинския народ, ние не можем да останем там", посочи президентът на Колумбия.

Правителството на Чили отзова своя посланик в Израел за консултации, съобщава Ройтерс. Според чилийското правителство с последните си атаки в ивицата Газа Израел нарушава международното хуманитарно право.

"Чили силно осъжда и наблюдава с голяма тревога…тези военни операции", се посочва в изявление на външното министерство на Чили. Според ведомството операциите на Израел са равносилни на „колективно наказание“ на цивилното палестинско население в ивицата Газа.

Израел обяви, че ще унищожи „Хамас“, след като на 7 октомври бойци на въоръжената палестинска групировка нахлуха в израелски градове, граничещи с ивицата Газа, и убиха 1400 души. Според израелската армия най-малко 240 души са взети за заложници, а други 40 се водят за изчезнали след атаката. Израел наложи пълна блокада на ивицата Газа и предприе въздушни удари и сухопътна операция в анклава. По данни на ръководеното от „Хамас“ здравно министерство от началото на войната в Газа са загинали 8525 души.

Чили призова за незабавно прекратяване на сраженията, освобождаване на заложниците и осигуряване на транзита на хуманитарната помощ за анклава с население около два милиона души.

В по-ранно изявление през деня Министерството на външните работи на Чили настоя за решение на конфликта между Израел и палестинците чрез създаване на две държави.

По-рано Боливия обяви, че къса дипломатически връзки с Израел, като определи операциите в Газа за "престъпление срещу човечеството".