Пет министерски оставки поиска официално от трибуната на конгреса на АБВ новият й стар лидер Георги Първанов. Както Клуб Z писа бившият президент ще настоява да си отидат министрите на енергетиката, икономиката, външните работи и отбраната. С изказването си пред делегатите обаче Първанов увеличи списъка с още едно име – Тодор Танев, титуляр на образователното ведомство.

Според лидера на АБВ Николай Ненчев е "слаб", Даниел Митов е "вреден", а Теменужка Петкова е "безпомощна". Икономиката била "в застой", а в образованието е случвали „странни неща”.

Първанов посочи и мотивите си да иска оставки – в енергетиката само се инкасирали загуба след загуба, в икономиката – не се случвало нищо освен чистки и реализация на съпартийци, външната ни политика само пренасяла автоматично решения на ЕС и НАТО, без да отстоява националните интереси, а в отбраната - това, че въоръжаването ще е натовско, не гарантирало сигурност.

Освен срещу министрите на Реформаторския блок, новият стар лидер се изказа остро и срещу ГЕРБ. Той направи кратка ретроспекция на отношенията на АБВ с партията на Бойко Борисов, като припомни, че в началото те се отнасяли с „високомерие и пренебрежение”, заради което Първанов обявил замразяване на диалога. След този му акт от ГЕРБ се поправили, но прогнозата му към днешна дата все пак била „скептична”.

„Лимитът на АБВ за управленски компромиси се изчерпва. Не може на нас да се гледа като на пето колело. При толкова много пробойни не мога да кажа, че правителството е стабилно. В Народното събрание винаги има партия, която да спасява положението – дали ДПС, или друга... Затова имаме основание и самочувствие да поискаме ремонт в кабинета”, каза Първанов.

Оставките, които той поиска, не бяха обвързани с условие за продължаваща подкрепа на партията за кабинета. Но допълни, че в редиците на формацията имало достатъчно добри хора, които могат да оглавят тези министерства. Това обаче не била целта. Толкова на брой министри АБВ можело да има, след като се пребори за повече гласове на следващите парламентарни избори.

Новият стар председател обаче постави други условия, за да остане партията му в управляващата коалиция. Сам ги нарече „пролетна политическа офанзива”.

Първото от тях е да се даде ход на социалната реформа, изготвена от вицепремиера на АБВ Ивайло Калфин.

Второто – да има решителни промени в енергетиката, за които партията щяла да предложи план за действие. Основната част в него е започване на парламентарни действия за рестарт на проекта АЕЦ „Белене”.

Третото условие е осъществяване на контрол по изпълнението на новите заеми, като тук Първанов визира заема от 16 млрд. лева, който доведе до раздор между него и парламентарната му група и го провокира да подаде оставка като лидер на АБВ.

Четвъртото условие за подкрепа на кабинета е приемането на програма за българското село. Точка, записана в управленската програма, по която обаче няма никакви мерки до момента.

Лидерът на АБВ изрази и резерви към готвените конституционни промени. По думите му всичко се прави, за да се наместят магистрати, „близки до Реформаторския блок”.

Очаквано Първанов изрази позиция и по отношение на БСП. Преди дни той отново протегна ръка към левицата, предлагайки й партньорство не само на местните избори, но и на президентските догодина. Днес обаче оттегли тази протегната ръка.

„Там (в БСП – б.р.) са готови да поемат широка подкрепа за техните кандидати, но не и дадат тяхната подкрепа за нашите. Благодаря! - каза Първанов. – Ние няма да поощряваме на местно ниво партии, които на национално ниво имат враждебно отношение към АБВ. Няма как да стане, ние не сме благотворителна организация”.

Лидерът на АБВ обърна внимание и на вътрешно партийните крамоли, намеквайки, че в някои местни организации имало лични препирни, а други роптаели срещу липсата на финансиране от централните органи на партията.

„Има свръх амбиции за местните избори, които витаят във въздуха. Затова Изпълнителният съвет ще вземе на пряко управление организацията в някои местни структури. Признавам – аз съм стиснатият. Тези 1,3 млн. лева държавна субсидия трябва да преценим заедно за какво я даваме. За сътрудници на местните клонове ли я даваме? И след вота тръгваме да търсим спонсори?”, попита риторично Първанов.

Той скастри някои местни организации, че гласът им не се чувал и не давали никакви управленски предложения.

От изказването му стана ясно и, че партията предприема курс към създаване на патриотичен облик.  На няколко пъти водачът на АБВ разкритикува крайното националистическо говорене, включително и от парламентарната трибуна, като по думите му възраждането на националистическата вълна е крайно опасно. Той провъзгласи АБВ за патриотична партия и се скара на онези, които самоцелно и безпочвено се фокусират върху това дали формацията е социалистическа или социалдемократическа.

За разлика от конгреса на БСП  на този на АБВ бяха изразени ясни позиции за отношенията ни с Русия. Всички делегати, които се изказаха от трибуната, в това число и Първанов, се обявиха против наложените санкции на Федерацията и идеите да бъдат продължени.

„Да не допуснем България да е изразител на враждебни позиции към Русия. Да поискаме референдум за санкциите”, призова лидерът на АБВ.

На финала на речта си той изрази възмущение и от ДПС, които в петък напуснаха демонстративно пленарната зала, по време на едноминутното мълчание в памет на жертвите на Арменския геноцид.