Финансовата неграмотност е огромен проблем в България, заяви икономистът проф. Стив Ханке, наричан „бащата" на валутния борд у нас, по време на конференция за финансово образование.

Той цитира проучване на Световната банка от 2010 г., което показва, че 60% от българите имат съвсем бегли познания или нямат такива за това какво представляват взаимоспомагателните каси, около 35% нямат представа как да си отворят сметка, 66% не са запознати с потребителските кредити, фондовете за допълнително пенсионно осигуряване пък се оказват трудност за 60% от хората.

„Големият проблем с финансовата грамотност е, че хората си внушават, че разбират много повече, отколкото разбират всъщност", каза професорът, цитиран от Дарик.

Според него във финансовата грамотност влизат сферите на това как да управляваме имуществото и парите си, потребителските кредити, застрахователно дело и данъчно дело.

"Няма нищо по-приятно от това да ковеш съдбата си и да не я изпускаш от ръце. Нивото на финансова грамотност по света е удивително ниско, дори в САЩ", отечете икономистът.

Той смята, че образованието трябва да стане частно, а не да остане държавно.

Вицепремиерът Ивайло Калфин посочи, че доброто финансово образование би било изключително полезно в социалната сфера.

"С добро образование бихме могли да осигурим по-високи доходи и по-добро планиране. Финансовата грамотност би трябвало да става все по-важна за това човек да контролира своя живот", добави Калфин.