Гражданската иницатива "Правосъдие за всеки" претърпя пореден фалстарт в отношенията си с парламента. Днес предложенията на инициативата, свързани със съдебната реформа, трябваше да бъдат дебатирани от правната комисия. Оказа се обаче, че председателят на "Правосъдие за всеки" Велислав Величков не е бил допуснат в сградата на парламента, където обичайно заседават комисиите (бившия партиен дом).

СЕДЕМТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА "ПРАВОСЪДИЕ ЗА ВСЕКИ" МИНАХА ПЪРВАТА ПРЕГРАДА НА ПАРЛАМЕНТА

След като за недопускането на Величков бе съобщено на шефа на комисията Данаил Кирилов, той даде 10 минути почивка, за да провери какво точно се е случило. След като почивката приключи, Кирилов показа пред медиите разпечатка от мейла, който е пратен на пропуска. От него стана ясно, че името на Величков фигурира, а списъкът е пратен в 14.03 ч.

Недопускането на Величков стана причина за кратък диалог, изпъстрен с остри реплики, между Кирилов и Любомир Авджийски от "Правосъдие за всеки". Видимо изнервен, Кирилов определи случилото се като "евтини, елементарни номера".  Той дори каза, че е възможно да поиска от председателя на парламента Цецка Цачева пълно разследване, като бъдат изискани записите от камерите на входа на сградата, за да стане ясно какво се е случило.

"Тогава обаче аз ще събера медиите", закани се шефът на правната комисия.

Авджийски не му остана длъжен:

"За трети път няма кворум. Не съм съгласен да се говори със заплахи".

Той все пак допусна, че е възможно Величков да се е опитал да влезе преди 14,03 ч. и това би обяснило недоразумението

В крайна сметка депутатът от Реформаторския блок Петър Славов предложи дебатът по предложенията на "Правосъдие за всеки" да бъде отложен за следващо заседание, на което присъства и Величков. Славов, по чието предложение бе вкарана точката днес, се анагжира лично да присъства на входа, когато дойде Величков, за да бъде сигурно, че няма да има проблеми с неговото допускане.

Самият Величков не бе открит за коментар.

От "Правосъдие за всеки" предлагат въвеждане на позицията независим зам. главен прокурор, който да разследва корупцията по високите етажи на властта, намаляване на парламентарната квота във ВСС, да се премахне методическото ръководство на главния прокурор върху дейността на всички прокурори, да се намалят мандатите на ВСС и на главния прокурор и др.

"ПРАВОСЪДИЕ ЗА ВСЕКИ" ДО ЦАЧЕВА: НАИСТИНА ЛИ ЩЕ НАРУШИТЕ ЗАКОНА?

Тези предложения вече бяха разгледани по реда на закона за референдумите като т.нар. национална гражданска инициатива. Правната комисия и комисията по взаимодействие с гражданските организации излязоха с позиция тези предложения да бъдат внесени в пленарната зала за обсъждане. Председателят на парламента Цецка Цачева обаче върна това решение обратно в правната комисия.

Основният мотив на Цачева бе, че според парламентарната практика гражданските инициативи не подлежат на гласуване в пленарната зала. Парламентарната шефка се позовава на подобни случаи в 41-вото и 42-рото Народно събрание. Аргументът на Цачева обаче е в противоречие в със закона за референдумите. Според чл. 52, ал. 1 от него органите, към които е отправена подписката за национална гражданска инициатива, са длъжни да разгледат направените предложения и в тримесечен срок от връчването на подписката да обявят своето решение и мерките за неговото изпълнение.