Проблемът с допълнителните пенсии съществува още от самото създаване на системата, смятат експерти. Тази седмица се разви сериозна медийна дискусия, след като Министерството на финансите внесе промени в Кодекса за социално осигуряване, според които всички вноски в един фонд ще се събират в пул, от който ще се изплащат пенсиите до живот за сметкана отпадане на възможност за наследяване на личните партиди.

Проблемът е, че допълнителната пенсия е разчетена за определена възраст и който я надживее, няма да получава повече пари от нея, защото средствата по партидата му са се изчерпали.

НАЦИОНАЛИЗИРА ЛИ ДЪРЖАВАТА ВТОРАТА ПЕНСИЯ?

"Става въпрос за един закон с вградено дълбоко малоумие от самото начало. Проблемът е да се реши нещо, което е заложено още от самото създаване на закона", казва финансистът Емил Хърсев пред Нова тв. "Единият тип на осигуряване е "банкерски", капиталов - внасяте си по собствена сметка, натрупва се лихва, теглите. Когато остане нещо, наследниците ви го получават. Другият тип е на принципа на  усредняване - събираме вноски от всички, плащаме на тези, на които дайде ред, от общия кюп", обяснява той.

"При нас законът е кентавър - заложена е смесена, хермафродитна система. При нашето законодателство се очакваше, че хем ще има наследяване, хем ще се разпределя", казва Хърсев.

"Системата е сбъркана, затова не трябва да се крещи, че Министерството на финансите в момента иска да вземе парите на хората", казва проф. Христина Вучева, бивш финансов министър (1994-95 г.). "То е длъжно да постави проблема, но мисля, че не го решава, защото повтаря същата грешка - отново се прави опит да се примирят двата принципа", казва тя.

Не може да има принцип, който да удовлетвори това всеки пожизнено да получава цялата сума и да има индивидуална сметка, казва тя. Това може да стане само ако фондовете направят гаранционни резерви, но досега никой не е поискал това от тях, добавя Вучева.

Най-чистия вариант е да запазим индивидуалната сметка, но човек не трябва пожизнено да разчита, че ще му бъде плащана пенсия, а изрично да му бъде казано, че ще разполага с това, което има по сметката си, предлага Вучева.

Законодателят трябва да се погрижи всеки да внася минимума, който след години да му позволява издръжка на живота, съветва Хърсев.