Франция разби България с 4:1 в световна квалификация за Мондиал 2018 на "Стад дьо Франс" в Париж. Така националите ни допуснаха първо поражение след 4:3 срещу Люксембург на старта.

В понеделник предстои мач срещу Швеция - отново на чужд терен.

Лъвовете” имаха чудесно и неочаквано за мнозина начало срещу европейските вицешампиони. В 5-ата минута Георги Миланов изработи дузпа, като се пребори за топката с Бакари Саня при пробив отляво на атаката.

Михаил Алекандров вкара от 11-те метра и смълча 80 000 зрители на "Стад дьо Франс". В този момент мнозина си помислиха, че 23 години след подвига на „ Парк де Пренс”, духът на Пеневата чета е жив. Поне като дух.

Треньор на нашите вече е Петър Хубчев, един от златното поколение. Това бе негов дебют начело на националите, след като пое поста само преди няколко дни заради напускането на Ивайло Петев.

В 22-ата минута обаче "петлите" изравниха чрез Кевин Гамейро, а в 25-ата поведоха с попадение на Димитри Пайе, един от героите на "Евро 2016".

В 38-ата Антоан Гризман наказа грешка на дебютанта Димитър Пиргов за 3:1.

Домакините доминираха преди почивката, особено след 1:1. Личеше по-голямата класа във всеки един елемент от играта. В редиците на "сините" има футболисти като Пол Погба, Антоан Гризман, Кевин Гамейро, Димитри Пайе, Блес Матюиди, който за броени дни два пъти се изправи срещу българи, след като бе в състава и на "Пари Сен Жермен" в Шампионската лига...

Още в първите минути на второто полувреме пролича, че Франция няма да прояви милост. Футболистите на Дидие Дешан не изпуснаха инициативата, разиграваха бързо по целия фронт на атаката, действаха агресивно и в двете фази.

В 58-ата минута "сините" взаимодействаха отлично отляво и Гризман асистира на Гамейро за 4:1. "Лъововете" само се бранеха, активът им в атака бе нулев през вторите 45 минути. Преди това все пак имаше някакви атаки.

Франция все намали оборотите, предвид тежкия предстоящ мач - срещу Холандия. В края мачът се доиграваше. Запомни се удар в гредата на Матюиди след нова акция, поставила нашите в шах.

В крайна сметка националите се изгубиха на "Стад дьо Франс". Сравнения с отпреди 23 години е излишно да се правят, тъй като България отдавна е футболно джудже спрямо Франция. Резултатът е очакван и не може да се нарече срамен. Отборът се раздаде, поне така казаха футболистите, но възможностите му са тези. Повеждането в резултата само накара "петлите" да заиграят още по-активно и бързо да решат нещата в своя полза.

Франция - България 4:1

Голмайстори: 0:1 Михаил Александров (6-дузпа), 1:1 Кевин Гамейро (23), 2:1 Димитрий Пайе (26), 3:1 Антоан Гризман (38), 4:1 Кевин Гамейро (59)

Франция: Лорис, Курзава, Варан, Погба, Гризман (83-Фекир), Пайе, Гамейро (72-Жиняк), Матюиди, Сисоко, Саня (27-Сидибе), Косчелни

България: Владислав Стоянов, Страхил Попов, Александър Александров, Михаил Александров (76-Тодор Неделев), Георги Костадинов, Ивелин Попов (68-Александър Тонев), Марселиньо (62-Димитър Рангелов), Димитър Пиргов, Георги Миланов, Живко Миланов, Светослав Дяков

“Стад дьо Франс”, 80 000 зрители

В другите мачове от групата резултатите са очаквани: Люксембург - Швеция 0:1 и Холандия - Беларус 4:1.

А по-рано тази вечер младежките национали се простиха с шансовете за европейско. Тимът на треньора Антони Здравков отстъпи с 0:3 на Дания в Стара Загора. Така дори при победа над Румъния на 11 октомври, нашите не могат да се класират за бараж, независимо че ще станат втори в групата след датчаните.

Четири отбора ще играят баражи за Евро 2017 до 21 години, но подгласникът в нашата група няма да е сред тях. Класира се само "червения динамит".