53% от българите смятат, че в момента има реална опасност от глобален военен конфликт. Това сочат актуални данни на "Галъп интернешънъл". 53 на сто от анкетираните се равняват условно на 2,9 милиона пълнолетни българи от общо около 5,5 милиона трайно живеещи в страната, изчисляват от агенцията.

Общо една трета или 34% от запитаните (близо 1, 9 милиона души) са на мнение, че е по-скоро вероятно (28%) или е много вероятно (6%) в идните няколко години някоя от световните сили действително да използва ядрено оръжие.

Все пак, мнозинството не очаква ядрен конфликт – общо 63% казват, че това е малко вероятно (44%) или и е изключено (19%), а останалите се колебаят. На този все по-тревожен външен фон българите явно харесват балансираната външна политика. В същото време обаче искат и далеч по-безкомпромисна вътрешна политика.

Това е втората част от резултатите от експресен сондаж по актуалните в последните седмици теми, проведен на 3 и 4 април сред 801 пълнолетни българи по телефона с ползване на панелна методика, която обезпечава достатъчна представителност на данните. Максималното стандартно отклонение е ± 3.5 при 50% дялове.

Според 62% от участниците в проучването премиерът Бойко Борисов се справя добре с външнополитически дейности като председателството на Съвета на ЕС и дипломацията. 30% са на обратното мнение, а останалите се колебаят. 

"Явно обществото ни одобрява по-скоро балансираните външни действия, които са характерни за Борисов", е коментарът на "Галъп интернешънъл". 

Доказателство за това е и отношението към турския президент Реджеп Таийп Ердоган. 62% приемат, че с него е необходимо да се преговаря, а 33% смятат, че преговорите с него са излишни.  

В същото време обаче обществото ни явно продължава да очаква далеч по-ефективни и твърди действия срещу проблемите в страната и особено спрямо корупцията. Така например скорошните акции на прокуратурата в болници срещат практически единодушно одобрение – 93%. Радикални позиции като тези на Валери Симеонов срещу рекламата на хазарт, например, също срещат солидна подкрепа – 71% и т. н.