НФСБ на Валери Симеонов засега (очаквано) остава в управлението и в "Обединени патриоти", но под условие. В резюме то звучи така: 

"Ако има диалог - има коалиция. Ако няма диалог - няма смисъл".

Думите са лично на Симеонов, който прочете декларацията, приета от Националния изпълнителен комитет след тридневно заседание. В края й директно се казва, че в случай, че предложенията на НФСБ за нов начин на диалог и работа и в управленската коалиция с ГЕРБ, и в "Обединените патриоти", както и ако продължи "бойкотът" срещу законодателните инициативи на партията, то тя ще свика висшия си политически орган и ще обсъди въпроса за напускане на властта и на "Обединени патриоти". 

В декларацията "НФСБ изисква":

Решителна промяна в начина на управление и на коалиционно взаимодействие от страна на премиера и партия ГЕРБ.

Ускоряване на изпълнението на заложените в управленската програма задачи, свързани с осъществяването на реални реформи в сферата на пенсионното дело, повишаването на доходите, насърчаване на дребния и среден бизнес и реални антимонополни действия, гарантиране на живота, здравето и сигурността на българските граждани, борбата с престъпността и корупцията, ефективно и достъпно здравеопазване и образование.

Осъществяването на необходимите реформи да не бъде жертвано заради съмнително поддържане на политически рейтинг чрез показно решаване на проблеми, повдигнати в сутрешни телевизионни блокове и репортажи или такива, поставени от маргинализирани групи протестиращи, НПО-та и опозицията.

Ето и условията на партията под формата на решения на ръководството й: 

НИК на НФСБ реши:

1. Председателят на НФСБ да постави на първото заседание на Политическия съвет на коалицията ГЕРБ – ОП въпросите за начина на управление, диалог и взимане на решения, в това число за кадрови промени. 

2. Представителите на НФСБ в Политическия съвет на коалиция ОП да предложат чрез промяна на коалиционното споразумение промяна на модела на управление на парламентарната група и възстановяване на нормалната работа и ръководство на групата. 

3. НФСБ ще гласува против оставките на Нанков, Радев и Московски.

4. В случай на отхвърляне на направените по-горе предложения и продължаващ бойкот на законодателните инициативи на НФСБ, НИК ще инициира свикване на заседание на Националния политически съвет, съгласно устава на НФСБ, на което да се обсъди въпроса за прекратяване на участието на партията в коалициите и управлението на държавата.

Национален фронт за спасение на България поставя проблемите на държавата над частните и партийните интереси и декларира, че участва в настоящото управление, само за да реализира своята програма и да даде своя принос за изпълнение на програмата на правителството. Без каквито и да било претенции за власт, постове и облаги, тъй като девизът на партията, приет за лозунг и на коалицзията ГЕРБ-Обединени патриоти е „БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!”

Валери Симеонов препотвърди и, че депутатите му ще гласуват против оставките на тримата министри след трагедията в Своге. Той отново се обяви против работата на Николина Ангелкова, каза, че тя не би била полезна за никой бранш и "по принцип" министерството на туризма трябвало да е сред ресорите на НФСБ. Той припомни, че е искал оставката й преди Европредседателството, но по време на самото председателство е престанал - за да не се руши имиджа на държавата. 

В декларацията на НФСБ има остри критики и по отношение на темпото, с което се случва изпълнението на управленската програма на правителството. 

Свидетели сме на яростен отпор на маргинални групи, насъсквани от опозиционните партии БСП и ДПС, които не желаят провеждането на реални реформи. За всички е ясно, че 10 души, застанали на протест пред МС са достатъчни за спиране на всеки законопроект, както и промени в Държавния бюджет в тяхна полза. Желанието да се угоди на всички води до неубедително управление и риск от неизпълнение на управленската програма на коалицията.

Стабилността на коалиционното управление е застрашена и от непрекъснатите атаки срещу всички предложения на НФСБ в парламентарната група от страна на партньорите в Обединени патриоти. Провежда се масирана медийна кампания за оклеветяване и очерняне на НФСБ, каквато не провежда дори и основният ни политически опонент ДПС.

Оценяваме темповете, с които се изпълнява подписаната програма за управление, като незадоволителни. Липсва воля за извършване на необходимите реформи в най-важните сфери на обществения живот. 

Извършват се политически назначения и уволнения зад гърба на НФСБ, липсва нормален работен диалог в малката и в голямата коалиция.

НИК на НФСБ не приема за нормални подобен модел на управление на държавата и такива взаимоотношения в голямата и малката коалиция. 

За отношенията в "Обединени патриоти"

"Парламентарната група на ОП в Народното събрание се е превърнала в механичен сбор от депутатите на три партии, практически без действащо ръководство.", пише още в решенията на НФСБ. 

Затова от партията ще поискат промяна в начина на управление на парламентарната група. В момента неин председател е лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Симеонов, който отдавна е в конфликт със Сидеров през медиите, заяви, че е поискал парламентарна справка за отсъствията и гласуванията на депутатите от "Обединени патриоти". Според запознати в вътрешните отношения в групата Сидеров има множество отсъствия, а нормални заседания на групата не е имало от месеци. 

Ще бъде предложено ПГ да се управлява от трима съпредседатели - по един от "Атака", ВМРО и НФСБ. Така е било записано първоначално в коалиционното споразумение, но после е направен "реверанс" към Сидеров. 

Симеонов се възмути и от бойкота в рамките на "Обединени патриоти" на законодателни инициативи на НФСБ. И обяви как атаките на Сидеров срещу него заради закона за шума са интересни, при положение, че за шумни заведения в центъра на София, които са били подложени на проверки, лично лидерът на "Атака" е подавал сигнали. Едно от заведенията е центъра на София срещу кооперацията, в която живее самият Сидеров със семейството си. 

Валери Симеонов не даде срокове, в които иска условията му да бъдат изпълнени. По думите му обаче бързо ще се види дали диалог има или не. По отношение на това, че при подаване на 12 оставки до момента никога не е било изпълнявано условието за консултации в Коалиционния съвет, вицепремиерът подчерта, че ако ГЕРБ си спечелят изборите и си управляват сами - никой няма да има претенции. Това обаче не е факт.

"Ние може да не сме голяма партия, но сме партия, която не може да бъде накарана да се съобразява с някого и държи изключително на независимостта си", каза още Симеонов.  

Предисторията и какво предстои

Симеонов бе заплашил да напусне коалицията заради поисканите от премиера Бойко Борисов три министерски оставки - на Николай Нанков (строителство), Ивайло Московски (транспорт) и Валентин Радев (вътрешни работи).

Днес от 18 ч ще се проведе заседание на коалиционния съвет във формат ГЕРБ-ОП.

Възможно е на него да бъдат обсъдени още рокади в правителството, след като Бойко Борисов намекна в събота, че може да се раздели с още министри.

Слуховете обаче вече "вадят" от Министерството на правосъдието титулярката Цецка Цачева, но не заради гафа с Търговския регистър. Всъщност отдавна се говори, че тя се стяга за място в Конституционния съд или за дипломатическа работа. Спекулациите засягат и министъра на туризма Николина Ангелкова, с която Валери Симеонов води война до такава степен, че чак я даде на прокуратурата. Симеонов е ресорен за туризма вицепремиер и оставка на Ангелкова би го "умилостивила". Слухът е, че Ангелкова ще се върне в Министерството на транспорта, където за последно бе служебен министър. За третия "нарочен" министър се сочи Румен Порожанов заради начина, по който подопечната му БАБХ действаше при чумата по дребните преживни животни. Тази оставка обаче щяла да зависи от това как сега Порожанов ще се справи с чумата по свинете.