Серхио Перес ("Ред Бул") спечели Гран При на Монако и първата си победа от началото на сезона във Формула 1.  Общо трета в кариерата. Втори се нареди Карлос Сайнц ("Ферари"), а трети световният шампион Макс Верстапен ("Ред Бул"), изпреварил Шарл Льоклер ("Ферари").

Състезанието премина хаотично заради силен дъжд. То започна с час закъснение, беше прекъсвано, имаше кола за сигурност начело, а накрая завърши не с пълния брой обиколки, а с таймер за време - според правилника.

"Ред Бул" успя да надхитри "Ферари", като не само спечели, а качи на подиума и Верстапен, докато потеглилите първи и втори състезатели на "скудерията" се задоволиха с второ място. Най-голямо е разочарованието за Льоклер, който е роден в Монако.

Той бе най-бърз в началото и правеше рекорд след рекорд пред собствена публика, а до десетата обиколка преднината му пред неговия съотборник Карлос Сайнц бе над пет секунди. Испанецът пък караше комфортно пред двата "Ред Бул"-а.

Времето за смяна на гумите дойде след 17-ата обиколка и на пистата настъпи суматоха, приключила с тотална промяна на позициите, тежка катастрофа на Мик Шумахер и червен флаг. Големият губещ в челото бе Льоклер, който се озова от първо на четвърто място.

Докато Чеко Перес спря първи за гуми със средна смес и летеше по пистата, елиминирайки голяма част от преднината на пилотите на "Ферари". Те отговориха с медиум и за Льоклер, което остави Сайнц на първото място. Само няколко обиколки по-късно дойде време за нови смени, като състезателите на италианския тим този път влязоха заедно.

Льоклер се върна последен от водачите, Верстапен бе трети, Сайнц излезе на пистата втори, а Перес водеше с аванс и без нужда да прави нови смени.

Всички обаче бяха принудени да се приберат след 27-ата обиколка заради катастрофата на Мик Шумахер ("Хаас"). Докрая мексиканецът удържа и грабна победата.

В генералното класиране първи е Верстапен със 125 точки, следван от Льоклер със 116. Перес остана трети със 110, а Сайнц се доближи на точка от Джордж Ръсъл ("Мерцедес") в битката за четвъртата позиция. Британецът финишира пети, а неговият съотборник Люис Хамилтън - осми.

След две седмици е Гран При на Азербайджан.