Петър Томов

Наш кореспондент

Тампа, Флорида – За пред света и руснаците, Путин влезе в Сирия, за да смаже многоглавата хидра на Ислямска държава, но досега Москва водеше главно пропагандна война за запазване на диктатора Башар Аасад. Русия е провокирана да промени правилата на собствената си игра след смъртта на 224 цивилни руснаци във взривения от терористи „Ербюс“ А321, който избухна над синайската пустиня в Египет. „Путин няма да преразгледа намесата си в Близкия изток. Той ще започне истински екшън. Путин казваше на народа си, че е в Сирия, за да атакува дхихадистите, но преобладаващата част от въздушните удари бяха срещу райони, в които не е Ислямска държава, а бунтовниците атакуващи режима в Дамаск“, заявява бившият офицер от военното разузнаване на САЩ Макъл Пригрейв в интервю за „Бизнес инсайдър“. Според заявления на експерти по борбата с тероризма Русия е помолила американското ФБР за сътрудничество в разкриването на терористичния заговор, довел до трагедията с „Ербюса“. Случилото се в небето над египетския град Ел Ариш да доведе до сътрудничество между западното и руското разузнаване в битката с Ислямска държава, съобщи телевизията Си Би Ес.

Още преди официалните резултати от разследването за сваления „Ербюс“ руското военно министерство засили прехвърлянето на военнослужещи и тежка бойна техника по ускорен въздушен мост. В Сирия вече са разположени 4000 бойци, тежка артилерия, системи за залпов огън, а така също допълнителен брой от мобилните тактическите ракети „Точка“. Русия също прехвърли установки на модернизираната, станала печално известна след свалянето на малайзийския „Боинг“ над Западна Украйна, зенитни ракети „Бук“. Заедно с вече инсталираните батареи от далекобойните ракети земя-въздух Ес-300 и „Панцир-1“, комплексите от зенитни средства са разположени край четирите сирийски бази, използвани от руските ВВС. Според военни експерти ракетният чадър вероятно е предназначен повече да предпазва летщата от ракетни удари, отколкото от самолетни атаки.

От писанията и снимките на солдати в социалните мрежи става известно, че в Сирия се разполагат сили от 74-а отделна моторизирана стрелкова дивизия, 810-а бригада на морската пехота и части на Главното разузнавателно управление на армията (ГРУ). След съобщенията, че дхихадистите са използвали химическо оръжие в сражение със Сирийската армия при град Идлиб, руското командване вероятно ще прехвърли и подразделения на химически войски. Досега имаше само предположения, че Ислямска държава се е докопала до някои от складовете на режима на Асад със задушливия газ иприт, наричан още горчичен газ заради жълто-зеленикавия си цвят.

Предположенията, че Путин започва да сменя тактиката в Сирия се появиха още преди трагедията с руския пътнически самолет. Военното разузнаване докладваше, че дхихадистите до голяма степен се адаптират към въздушните атаки и се крият в пещери и подземни кариери. В някои части на фронта Сирийската армия започна да се огъва и дори да отстъпва, изоставяйки цялата си бойна техника. На 3 ноември 250 ислямисти внезапно атакували позиции на 61-а бригада на Дамаск, наброяваща над 1000 души. Правителствените сили били изтласкани, зарязвайки на бойното поле танкове с неизразходвани комплекти от снаряди патрони за тежките картечници. Близо да Алепо вече трета седмица силите на режима не успяват да пробият блокадата на авиобазата Куейрис. Пак в началото на този месец близо до връх Тел Осман край град Мурек, сирийците отстъпили и оставили в ръцете на Ислямска държава няколко танка Т-72. От Тел Осман до базата на руските ВВС Хмеймим са само 40 км. Без промяна остава и положението в района на град Деир ез Зор, който е контролиран от армията на Аасад, но вече почти три години се намира под обсадата на джихадистите. След серията от поражения и отстъпления на войските на режима, Дамаск е поискал от Русия да увеличи броя на съветниците си, които са придадени към бойните подразделения на Сирия.

С нарастването на броя на руските войски в Сирия се забелязва деморализация сред бойците, които служат на контрактни начала и са зачестили случаите на грубо нарушаване на армейската дисциплина, съобщава „Новая газета“. Все по-често по улиците на пристанищния гард Латакия били забелязвани да се шляят солдати, които са напуснали поделенията си. Заради масовият характер на нарушенията на военния устав в Сирия ще бъдат изпратени 300 души от военната полиция. Инициативата за тяхното прехвърляне била на командващия военните ченгета генерал-майор Игор Сидоркевич, който е двукратен световен шампион по самбо и личен приятел на президента Владимир Путин.

Междувременно през следващите дни се очакват допълнително подробности, които ще потвърдят, че руският „Ербюс“ е взривен от малко експлозивно устройство, което е било поставено в багажа или в опашката на самолета. Западната преса разкрива, че мерките за сигурност на летището в египетския курорт Шарм ел Шейх са били под всякаква критика. Основният скенер за багажа често не работел, а служителите по безопасността били виждани да изпращат съобщения с телефоните си, вместо да си гледат работата. От прехванатите радиосъобщения на терористите става ясно, че те говорели арабски с подчертан „лондонски акцент“, разкрива британският в. „Експрес“. Напълно възможно е да е окаже, че това са британски мюсюлмани, които подобно на извършилия няколко показни обезглавявания „джихади Джон“, са били вербувани в Обединеното кралство.

Продължава и сагата с блокираните десетки хиляди руски и британски туристи в египетския курорт Шарм ел Шейх. Русия прекрати напълно полетите на граждански самолети до Египет. Би Би Си съобщи, че пътнически авиолайнери от САЩ и Великобритания ще продължат да летят до ваканционният рай на брега на Червено море. Очаква се британците да бъдат извозени до 10 дни. Русия също продължава да превозва хилядите туристи, които чакат да се приберат у дома със специални самолети на Министерството на извънредните ситуации. Пътниците чакали с дни на летището в Шарм ел Шейх и се отличавали от другите пасажери по това, че носят тениски с лика на Путин. Руснаците се качвали на самолетите без багаж, който бил изпращан след това с други държавни аероплани. Те си правели селфита пред куфарите си, за да докажат, че имат багаж и да могат да си го потърсят след пристигането си в Русия. Фактът, че Путин следва британската мярка, пасажерите да бъдат превозвани отделно от багажа им, показвал, че кремълският бос неофициално приема версията, че самолетът на компанията „Когалимавиа“ е бил взривен. Засега руският президент не е изразил официално становището си с обяснението, че се изчакват заключенията на разследването. Повечето руски медии обаче писаха, че вероятността да е бил извършен атентат вече е 90 на сто.