Ръководителите на страните от ЕС трябва да разрешат противоречията си по 4 точки, смята председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Това става ясно от неговото писмо-покана до лидерите на държавите членки. Те трябва да проведат видеоконференция помежду си на 19 юни.
Необходими са конструктивни и задълбочени дебати за елементите, които изискват повече яснота, или там, където гледните точки имат нужда от повече сближаване, пише Мишел. Според него те са следните:
• Размерът и трайността на редица елементи от Плана за възстановяване;
• Най-добрият начин за предоставяне на помощта и даването на заеми и грантове;
• Въпроси, свързани с условията за разпределянето на помощите;
• Размерът и съдържанието на Многогодишната финансова рамка (МФР) и нейното финансиране, включително собствените ресурси и отстъпките от вноските.
Главният очертаващ се спор е именно за размера на заемите и грантовете. „Пестеливата четворка“ в лицето на Австрия, Нидерландия, Дания и Швеция настояват да не се дават безвъзмездни суми. Докато Фондът за възстановяване предвижда 500 милиарда евро да сеа под формата на грантове, а останалите 250 милиарда – като заеми.
Същевременно Шарл Мишел вижда, че се появява консенсус по следните въпроси:
• ЕС има нужда от решителен отговор на тази безпрецедентна криза;
• Отговорът трябва да бъде финансиран чрез заеми на Еврокомисията от финансовите пазари, а за да бъде възможно това, е необхпоимо увеличаването на тавана на собствените ресурси;
• Усилията трябва да бъдат насочени към най-засегнатите сектори и географски райони на Европа;
• Следващата МФР трябва да бъде пригодена така, че да се има предвид кризата и да бъде обсъдена заедно с Плана за възстановяване;
• Цялостният пакет не трябва просто да бъде в отговор на непосредствената криза, но и да представлява възможност за трансформация и реформа на икономиките, като им помогне да поемат към зелено и цифрово бъдеще.
Освен бюджета на ЕС ръководителите на страните от ЕС ще бъдат информирани за разговорите на Шарл Мишел и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен за британския премиер Борис Джонсън за бъдещите отношения с Обединеното кралство.
Председателката на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард ще информира ръководителите за икономическата ситуация.
Накрая накратко ще бъде засегната темата за прилагането на Минските споразумения за Украйна.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни