„Какво според вас казва Ангела Меркел на Бойко Борисов“, пита „Политико“ в профила си в туитър.
И публикува снимка, на която германската канцлерка сочи с показалеца си право в лицето на българския премиер.
Двамата участват в специалния Европейски съвет в Брюксел.
По-късно АП обясни причината.
"Предпазните маски, правила за социална дистанция и новите начини за здрависване бяха в центъра на днешния Европейски съвет в Брюксел", се казва в репортаж на агенцията, цитиран от БТА.
"Ангела Меркел, която обикновено е изключително сериозна на подобни срещи, се развесели, когато видя, че предпазната маска на българския премиер Бойко Борисов се смъкнала по-ниско от необходимото. В престорен шок и ужас, Меркел посочи носа на Борисов, подаващ се над маската му, с което тя искаше да покаже, че българският лидер е нарушил правилата за борба с COVID-19".
Меркел днес е рожденичка. На днешната дата е роден и още един участник в срещата на върха - португалският премиер Антониу Коща.
Борисов съобщи във фейсбук, че е подарил на Меркел сребърна бъклица с розово масло. Той пожелал и успех на германското председателство на Съвета на ЕС.
За първи път от избухването на пандемията от коронавируса ръководителите на страните членки се срещат на живо помежду си. В продължение на няколко месеца те провеждаха видеоконференции.
„Истински се надявам въпреки различията днес да имаме вече постигнато споразумение“, заяви при пристигането си Борисов сутринта.
Европейският съвет ще се проведе днес и утре. Той е посветен на бюджета на ЕС за периода 2021-2027 г.
Бойко Борисов изтъкна, че Съветът е изключително важен - и за Многогодишната финансова рамка (МРФ), и за кохезионната, и за селскостопанската политика, и за грантовете. Според премиера има много условности и трудности. Но той се надява на споразумение.
"За мнозина от нас е заложен на карта нашият европейски проект. Аз съм уверен, но предпазлив. Ще вложа максимална амбиция и заедно с канцлера Меркел и председателя Мишел ще направим всичко, за да бъде постигнато споразумение", каза при пристигането си френският президент Еманюел Макрон.
Европейската комисия предложи бюджет от 1,85 трилиона евро, като част от него е Фондът за възстановяване от 750 милиарда.
Предложението е въз основа на постигнатото на 18 май споразумение между Франция и Германия. Двете водещи сили в ЕС се договориха за спасителен план в размер на 500 милиарда евро.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел пък предложи преди седмица бюджет от 1,074 трилиона евро. В този случай Фондът остава 750 милиарда. Общо това прави 1,82 трилиона евро.
Ръководителите се изказаха по два пъти, след бе обявено прекъсване. Между него и вечерята бяха проведени консултации между отделните лидери в различни малки формати.
Вечерята започна с час закъснение. Малко след това се заговори, че ще бъде представен трети, компромисен вариант, известен като „преговорна кутия“. Подробности се очакват или късно тази вечер, или рано сутринта утре.
И понеже само валят догадки, много от медиите обърнаха внимание на маските на европейските ръководители. "Политико" дори направи оценка на маските по десетобалната система. Маската на Бойко борисов, която е от малкото с филтър, получи 6. Най-високата оценка - 10, бе дадена на маската на люксембургския премиер Ксавие Бетел.
Лидерите на Вишеградската четворка обаче решиха да направят демонстрация и разпространиха снимки, на която си стискат ръцете и са без маски на лицата. Премиерите на Чехия, Словакия, Унгария и Полша се срещнаха помежду си, за да координират действията си на Европейския съвет.
Точно в деня на срещата на върха Общият съд на ЕС огласи решението си, според което чешкият премиер АНдрей Бабиш има правото да участва в преговорите за бюджета на ЕС въпреки предполагаемия му конфликт на интереси като акционер в селскостопански компании, получаващи пари от еврофондовете.
Освен бюджета ще бъде обсъждано и обвързването на върховенството на закона с отпускането на средства за страните членки. УНгарският премиер Виктор Орбан отново потвърди, че ще наложи вето на всяко такова решение.
Руската тема също бе вкарана в дневния ред на Европейския съвет. Това направи литовският президент Гитанас Науседа. Изненадващо за всички участници още в първото си изказване той настоя ЕС да се противопостави на опитите на Кремъл да пренапише историята на Втората световна война и да омаловажи последиците от пакта "Молотов-Рибентроп", довели до съветската окупация на балтийскитя страни и част от Полша през 1939 и 1940 г.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни