Дългът от 5 млрд. лв., който бе изтеглен от правителството наскоро, технически е блестяща операция, но въпросът е как ще се изхарчат парите. Това заяви пред бТВ банкерът Левон Хампарцумян.
"Технически операцията е блестяща. Това, което е важно за мен, е как ще изхарчим парите. Засега те са взети да се създават буфери в едно несигурно време. Това има същия смисъл на ниво държава. Как държавата харчи тези пари - с какъв мандат, за какво. Това предстои да научим. Благоразумното изхарчените пари ще доведат до нещо повече", каза Хампарцумян.
Той обясни, че кризата с коронавируса не е ударила директно банковата система. Тя е стабилна, засега не се очертава ръст на лихвите по кредитите.
"Предишната криза беше основно криза на ликвидността и на недоверието между банките и липса на достатъчно капитал в самите банки. За 10 години тези неща се се поправиха по такъв начин, че банковата система и финансовата ситема на света да бъдта по-устойчиви на шокове, дори някой непредвидим шокове. Така че днес в България и по света банките са в много по-добро здраве, отколкото в предишната криза", заяви Хампарцумян.
И заяви, че най-доброто и най-сигурното място да си държим парите, са банките и спестяванията от 57 млрд. доказват това. В същото време обаче лихвите на депозитите паднаха до 0%.
"Естественото нещо е парите да носят пари, когато се вложат в нещо. Иначе какъв е стимулът на един предприемач да си влага парите, да рискува, да не спи, ако може просто да сложи един депозит и да си живее от него", заяви банкерът.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни