
След два последователни месеца на динамика в електоралните нагласи през октомври има стабилизация в данните за електоралните нагласи на нивата от септември. ГЕРБ и БСП остават в практически паритет. Моментната снимка сочи сигурни пет партии в следващото Народно събрание, като освен ГЕРБ (24,1%) и социалистите (23,6%), в парламента влизат партията на Трифонов с 15,9 на сто, ДПС (10,2%) и "Демократична България" (8,8%). С реални шансове за представителство остават и формацията около Мая Манолова (3,9%) и "Обединени патриоти" (ВМРО и НФСБ) с 3,8%. Сред по-малките политически формации също не се наблюдава съществена динамика. Разликите са в рамките на стандартното статистическо отклонение.
Това сочат данните на "Тренд" за октомври. Националното представително проучване е проведено между 3 и 10 октомври, сред 1008 души*.
Парламентът продължава да бъде с най-ниската оценка от всички институции. Три четвърти от българите оценяват отрицателно работата му, докато само 14% смятат, че се справя добре. Нарасналата с негативен знак популярност на председателката на НС Цвета Караянчева (включително и репликите за "Ходи пеша, бе!") също не допринася за доброто име на органа на законодателната власт.
При правителството не се забелязва промяна от последния месец в отношението на анкетираните българи. 68 на сто от тях не харесват работата на кабинета. Една пета дават положителни оценки.
Одобрението към президентската институция остава на 48 на сто, както и месец по-рано. 39 на сто не харесват работата на държавния глава. За разлика от парламент и правителство при президентската институция положителните оценки все така са повече от отрицателните.
Най-рязка промяна има в отношението към работата на прокуратурата. Недоверието там скача за един месец с 12 на сто, одобрението пада със 7 на сто. Така 61 на сто не харесват свършеното от държавното обвинение, въпреки масирано провъзгласяваните от самото него успехи в битката срещу престъпността. Едва една пета дават положителна оценка за активността на прокуратурата начело с Иван Гешев.
В подобни граници като при прокуратурата се движи и отношението към съда.
За първи път от май 2019 г. полицията отново е с отрицателен рейтинг - т.е. негативните оценки са повече от положителните. За това допринесоха в немалка степен действията на органите на реда по време на протестите и случаите на полицейско насили 45 на сто от анкетираните смятат, че полицията не се справя, 43 на сто са на обратното мнение.
След определени колебания в отношението към църквата около COVID-19 и дебатите около посещенията в храмовете около Великден, през октомври положителното отношение се връща на нивата от миналата година. Така БПЦ е институцията в България, която се ползва с най-високо доверие, отбелязват от "Тренд".
Най-ново
За разлика от България, ЕС е решен да достави снаряди на Украйна
23.03.2023ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Корни, Кондьо, щик в задника на Путин
23.03.2023От какво всъщност е умрял Бетовен?
23.03.2023Кьовеши поиска преразглеждане на законодателството за Европейската прокуратура
23.03.2023Принц Уилям на необявено посещение в Полша
23.03.2023"Барселона" е заплашен с изваждане от евротурнирите
23.03.2023Прочети още
Англия оцеля с човек по-малко в котела на Неапол, сразявайки еврошампиона
dsport.bgКъде жилищата по света са най-скъпи и какво е мястото на София в класацията?
dbr.bgДа забременееш и родиш на 56 години - историята на актрисата Клаудия Рая
9meseca.bgСмърт за наркотици, достъпни секс услуги и строг будизъм: Какво трябва да знаят пътуващите до Тайланд (видео и снимки)
darik.bgИнвестиция в бъдеще: ESG политики ще дискутират водещи компании и експерти на 19 април
dbr.bgРоналдо отпразнува рекорда с два гола, Португалия издуха футболно джудже (ВИДЕО)
dsport.bg