Договорът за въвеждането на системата VAR (Видеоасистент рефер) в българския футбол е за четири пълни сезона и възлиза на 1.7 млн. евро, съобщи съдийският шеф и ръководител на проекта от страна на БФС Петър Петров пред бТВ.

Бившият ръководител на реферите уточни, че ако има готовност за Първа лига технологията може да заработи още за втората фаза през пролетта на този сезон - така нарачените "плейофи". 

Цената ще бъде платена от ФИФА и УЕФА. За България ще бъде приложен вариант с децентрализирана система, т.е. оборудването няма да е разположено в стаи на всеки стадион, а ще е мобилно със специализирани бусове.

"В Гърция, например, всичко се плаща от Министерството на дигиталното развитие. Там са с централизирана система и договорът им с "Медиапро" е за 2 млн. евро на година. Докато при нас договорът за 1,7 млн. евро е за четири години - до 2025 г., т.е. по 375 хиляди евро на година и един мач струва 1687 евро", обясни Петров.

Футболните клубовете ще поемат електрозахранването за системата, както и осигуряване на платформи за камерите и оптичен кабел. За самите мачове разходите им ще са свързани с такси за специалистите (съдии), работещи с VAR, но размерът им трябва да бъде определен от Изпълнителния комитет на БФС. 

VAR ще създаде и възможност за привличане на нови рекламодатели, тъй като при спирането за видеопреглед се отваря място за излъчване на спотове.

"Българите едва ли гледат много рекламите по време на почивката. Но когато има видеопреглед, това ще е атрактивно за рекламодателите", добави търновецът. 

Договорът на БФС е с компанията Hawk-Eye Innovations, която е дъщерна на "Сони" и обслужва Шампионската лига, Лига Европа и големи първенства в Европа, обясни още той.

"Спрели сме се, така да се каже, на "Мерцедеса", тъй като ФИФА е лицензирала 13 фирми. Ние подадохме молби до пет компании - тези, които са базирани в Европа. Те дадоха първо най-комплексната оферта, а сега се провежда обучението на съдиите ни. Спечелен е проект като концепция за обучение пред ФИФА, срещу което получихме финансиране. Състои се от три етапа, като първият приключи", каза Петров.

Изискванията към стадионите не са много, посочи той. В България ще има четири буса - два ще са в София, един ще е за Северна България и един за Пловдив, Стара Загора и Кърджали. Обучение ще преминат 18 съдии и 18 помощници. За работа с VAR ще се избират тези, които са най-качествени и работят най-бързо.