Чехия отправи молба за помощ към Германия и други европейски държави заради препълнените си болници с пациенти с коронавирус, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Чехия е една от най-тежко засегнатите от пандемията държави в ЕС, в която броят на новите случаи на COVID-19 постоянно нараства заради по-заразния британски вариант на вируса.
Министърът на вътрешните работи Ян Хамачек заяви в сряда, че съседна Германия е предложила десетки легла за лечение на чешки пациенти с ковид. Той каза, че 19 от леглата са готови веднага да приемат пациенти.
Швейцария е заявила готовност да поеме 20 пациенти от Чехия, включително транспорта им, съобщи още Хамачек.
С Полша се водят разговори за още около 200 легла.
Във вторник Чехия съобщи за нови 16 642 случая на COVID-19 - четвъртия най-висок брой новозаразени в страната от началото на пандемията.
Рекордните над 8000 пациенти с коронавирус се нуждаят от хоспитализация.
Няколко болници в западната част на страната, която е близо до границата с Германия, в централна Чехия около столицата Прага и в Пардубицка област, източно от Прага, не могат да приемат повече пациенти и нуждаещите се от хоспитализация бяха транспортирани на други места в страната.
Към момента не е ясно кога може да стане прехвърлянето на пациенти от Чехия в чужбина, отбелязва АП.
Министърът на здравеопазването Ян Блатни каза, че правителството е одобрило план за мобилизация на лекари от доболничната помощ.
"Трябва да мобилизираме всичките си ресурси", каза здравният министър и определи ситуацията като "критична".
Една от последните мерки на правителството е масово тестване на работещите в частни фирми. Компаниите с над 250 работници започнаха масовите тестове вчера, а в петък ще се включат и фирмите с най-малко 50 служители. Министърът на промишлеността и търговията Карел Хавличек каза, че се планира същата мярка и за бюджетните служители.
Броят на новите случаи за период от 14 дни в Чехия достигна 1120 на 100 000 души население, сочат данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.
В страната с 10,7 милиона жители са потвърдени близо 1,3 милиона заразени и почти 21 000 души, починали с коронавирусна инфекция.
ЕС даде допълнителни ваксини на Чехия и Словакия, след като те посегнаха към руската ваксина
Чехия и Словакия, които са подложени на огромен натиск от пандемията от коронавирус, ще получат по допълнителни 100 000 дози ваксина на "Пфайзер-Бионтех" от своите партньори в ЕС, предаде ДПА.
Двете страни са сред най-засегнатите от пандемията в света, а болниците им са препълнени и страдат от липса на персонал.
Чешката република е получила също предложение за заем от 100 000 дози ваксина от Франция и за по-малки количества от Израел и някои германски провинции.
Съседна Австрия също обяви, че ще получи допълнителни ваксини от ЕС, тъй като се бори със силно заразния южноафрикански вариант на коронавируса.
Същевременно Ройтерс съобщава, че Чехия е поискала доставка на произвежданата от китайската компания "Синофарм" ваксина.
Президентът на Чехия Милош Земан, който отдавна лобира за по-близки отношения с Китай и Русия, е поискал от китайския си колега Си Цзинпин доставка на ваксината на "Синофарм". Президентът на Чехия е действал по искане на премиера Андрей Бабиш, уточни говорител на Земан.
Говорител на Бабиш обаче каза за Ройтерс, че няма информация за подобно нещо.
В четирипартийната управляваща коалиция в Словакия пък настана смут, след като се разбра, че премиерът Игор Матович е заобиколил партньорите си и е поръчал доставка на руската ваксина "Спутник V", съобщава Ройтерс.
По-малкият коалиционен партньор "За люди" (За хората) заплаши да напусне коалицията, а партията "Свобода и солидарност" призова за промени в кабинета, съставен след изборите преди една година.
След съседна Унгария, Словакия стана втората държава от Европейския съюз, купила "Спутник V". Руската ваксина срещу COVID-19 не е одобрена от Европейската агенция по лекарствата.
Първата пратка от 200 000 дози от общо два милиона, закупени от Словакия, пристигна на 1 март и бе посрещната лично от премиера Игор Матович.
Пандемията вреди на диагностиката и лечението на рака
Пандемията от коронавирус е засегнала грижите за деца по отношение на раковите заболявания в над три-четвърти от болниците по света, предаде ДПА, като се позова на изследване, публикувано в сряда в медицинското списание "Лансет".
Лекарите и учените, провели изследването, казват, че са установили "сериозни смущения в диагностицирането на рака" при деца, като 43 процента от болниците диагностицират по-малко от очакваните бройки след началото на пандемията.
Изследването се базира на анкета сред 311 служители, отговарящи за здравни грижи, в 213 институции в 79 държави и включва осем болници и университети във Великобритания, Индия, Мароко, Испания, Уругвай и САЩ.
Фокусирани върху коронавируса, една от три болници признава, че се наблюдава увеличение на случаите на пациенти, чието лечение не е започнало или е забавено с четири седмици или повече. Коронавирусът рядко стига до тежки форми при децата, но онези, които страдат от съпътстващи заболявания, като рак например, са по-уязвими.
Изследователите са установили, че лечението в държави с ниски или средни доходи е било "диспропорционално засегнато", а лекарите съобщават за прекъсвания в лъчевата и химиотерапията.
Предишни изследвания пък предупреждаваха за масови прекъсвания на други терапии заради пандемията.
Един на петима души в САЩ, където има най-много починали хора от COVID-19, казва, че е пропуснал лечение или че се е сблъскал с отлагания, показа анкета на Харвардския университет през декември.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни