Главният прокурор Иван Гешев днес е наградил магистрати и полицаи след съвещание на ръководствата на Прокуратурата на Република България (ПРБ) и МВР. Това се казва в прессъобщение на държавното обвинение.

Става ясно още (подкрепено и с видео и снимков материал), че освен Гешев, са участвали зам.-овете му Даниела Машева, Десислава Пиронева и Борислав Сарафов, говорителят на главния прокурор Сийка Милева, министърът на вътрешните работи Христо Терзийски, главният секретар на МВР Ивайло Иванов, директорите на ГДБОП и ГД „Национална полиция“ Любомир Янев и Николай Хаджиев.

След края на работното съвещание, проведено в сградата на МВР, на официална церемония са наградени 18 прокурори, следователи и служители на вътрешното министерство "за проявен висок професионализъм и отлично изпълнение на служебните задължения".

Тук Гешев го има във фоайето на МВР и раздава награди...

 

От тази церемония снимки само са подадени на медиите. (Пълния текст на прессъобщението за наградите вижте най-долу)

Паралелно с това в 13 ч са поканени медии на същото място - фоайето на МВР. Събитието звучи важно - годишния Анализ на дейността на Прокуратурата и МВР през 2020 г. 

На него обаче в стил водещи на светско събитие се изявяват само горовителката Сийка Милева и главният секретар на МВР Ивайло Иванов. Гешев отсъства.

Това съвпада с новината от вчера, че Европейската прокуратура има забележки и е отправила допълнителни питания относно 7 от предложените от ВСС 10 български делегирани прокурори.

На събитието на Милева - Иванов журналистически въпроси не са допускани. 

Въпреки това прокуатурата отчита големи успехи в борбата с престъпността - в отсъствието на Главния. Успехите са най-вече в областта на разкритите пестициди, телефонните измами, битовата престъпност. 

Ето и пресссъобщението за успехите, с които главният прокурор би трябвало само да се гордее:

Анализ на дейността на ПРБ и МВР през 2020 г. затвърждава тенденцията за намаляване на престъпността

Данните за дейността на Прокуратурата на Република България и Министерството на вътрешните работи през 2020 г. затвърждават тенденцията за намаляване на престъпността. Това обобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева в съвместно изявление с главния секретар на МВР Ивайло Иванов след проведено работно съвещание на ръководствата на ПРБ и МВР. „През миналата година бяхме изправени пред предизвикателството да работим в условията на пандемия и въпреки това благодарение на ефективното взаимодействие между държавните институции успяхме да отбележим сериозен спад на престъпността с цел гарантиране спокойствието и сигурността на всеки български гражданин“, посочи още Милева.

По линия на борбата с конвенционалната престъпност през 2020 г. в страната са проведени 1249 специализирани операции в 3090 населени места. В резултат са разкрити над 2306 престъпления и в качеството на обвиняеми са привлечени 1186 лица.

Телефонните измами през 2020 г. отбелязват спад от 77%. Мобилните оператори са отчели 29 049 позвънявания с цел телефонни измами спрямо 222 605 позвънявания за 2019-та година. Има градове, в които през миналата година не са извършени никакви телефонни измами или е регистрирана само една срещу повече от десет в предходната година.

„Много пъти бяхме питани – какъв е смисълът на тези специализирани полицейски операции в малките населени места, включително защо често там са главният прокурор, министърът на вътрешните работи или главният секретар. Резултатите ясно показват защо е имало смисъл! Целта е основно осигуряването на превенция и чрез системни и безкомпромисни действия, да осигурим повече спокойствие на българските граждани, а оттам и повече доверие в държавата и в това, от което се водим, че всички са равни пред закона“, коментира говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

Ключов приоритет в работата на ПРБ и МВР продължава да бъде борбата с трафика, производството и разпространението на наркотици, заяви още Милева.

Във връзка със заповед на главния прокурор Иван Гешев за периода от 15 септември до края на 2020 г. са проведени 981 операции по противодействие на разпространението на наркотици в районите на учебните заведения в цялата страна. Установени са 508 непълнолетни или малолетни лица, свързани с престъпления с наркотици. Задържани са 221 души и са образувани 297 досъдебни производства. Данните за дейността на правоохранителните институции сочат, че при различни операции срещу наркоразпространението са иззети общо 863 кг кокаин, 49 027 кг канабис, 890 кг марихуана и 360 кг синтетични вещества.

Акцент в изявленията на говорителя на главния прокурор и главния секретар на МВР бяха и други действия на държавните институции по опазване обществения интерес, борбата с икономически престъпления, корупцията и др.

В резултат на проверки, назначени от Върховната административна прокуратура (ВАП), през изминалата година са установени 1426 незаконни сметища, от които са почистени 370. Открити са 440 замърсявания, почистени са 122. По време на проверките са иззети 307 985 тона пестициди с изтекъл срок на годност.

Говорителят на главния прокурор отбеляза и приноса в тази насока на Националната следствена служба (НСлС) , която през 2020 г. е водила разследвания за незаконосъобразно управление и съхранение на опасни отпадъци. Образувани са 15 досъдебни производства за нерегламентираното им управление.

В резултат на дейността на НСлС са образувани и 279 досъдебни производства за финансови и данъчни престъпления, вследствие на които са предотвратени щети за над 320 милиона лева.

По искане на прокуратурата, само през изминалата година Комисията за противодействие на корупцията и отнемането на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) е обезпечила активи в размер на 189 484 331,87 лв., а в периода от 01.01.2014 г. до 31.12.2020 г. общо обезпеченото имущество възлиза на близо 2,5 млрд. лв.

Прокуратурата показа и силна ангажираност в защита на свободата на словото в България. Разкрити, задържани и предадени на съд са извършителите на бруталното нападение над журналиста Слави Ангелов, който бе пребит в центъра на София. Постигната бе и осъдителна присъда спрямо подсъдим за хулиганство, опитал да попречи на работата на друг журналист – Полина Паунова.

Приложено изпращаме и кратка презентация с акценти от дейността на ПРБ, МВР и други държавни органи, по противодействие на престъпността през 2020 г. Посочените данни са предварителни, като окончателната и пълна статистическа информация ще бъде обобщена и представена в съответните годишни доклади за дейността на институциите.

А ето и предишното съобщение за наградени магистрати и служители на МВР:

Главният прокурор Иван Гешев награди магистрати и полицаи след съвещание на ръководствата на ПРБ и МВР

Днес, 04.03.2021 г., ръководствата на Прокуратурата на Република България (ПРБ) и на Министерството на вътрешните работи (МВР) проведоха работно съвещание, на което бяха обсъдени акценти от дейността на правоохранителните институции по противодействие на престъпността през 2020 г. Набелязани бяха и мерки за опазване на обществения ред и сигурността при провеждане на предстоящите избори за Народно събрание.
В съвещанието участваха главният прокурор на Република България Иван Гешев, зам.-главните прокурори Даниела Машева, Десислава Пиронева и Борислав Сарафов, говорителят на главния прокурор Сийка Милева, министърът на вътрешните работи Христо Терзийски, главният секретар на МВР Ивайло Иванов, директорите на ГДБОП и ГД „Национална полиция“ Любомир Янев и Николай Хаджиев.

След края на работното съвещание, проведено в сградата на МВР, на официална церемония бяха наградени 18 прокурори, следователи и служители на вътрешното министерство за проявен висок професионализъм и отлично изпълнение на служебните задължения.

Предоставяме ви информация за наградените и случаите, по които са работили:

Заместникът на главния прокурор при Върховната административна прокуратура (ВАП) Десислава Пиронева е отличена с предметна награда за проявен висок професионализъм и безупречно изпълнение на служебните задължения при осъществяването на административното и организационно ръководство на Върховна административна прокуратура и съществен принос за издигане авторитета на Прокуратурата на Република България.

С плакет „Прокуратура на Република България“ са отличени Дияна Иванова, заместник-окръжен прокурор на Окръжна прокуратура-Варна, и Димитър Кайряков, прокурор в ОП-Варна. Двамата са наблюдаващи прокурори по досъдебното производство за незаконно пренасяне през границата на над 400 кг хероин, разкрит през февруари т.г.

С Почетен знак „Прокуратура на Република България“ са наградени и шестима служители, участвали в разследването на контрабандата на наркотичните вещества. Това са Деан Горанов, инспектор в сектор БОП-Варна при ГДБОП - МВР, разследващите полицаи от сектор БОП-Варна Живко Страхилов, Борислав Димитров и Пламена Виденова, старши разследващ митнически инспектор при Главна дирекция „Митническо разузнаване и разследване“ (ГДМРР) Георги Христов и Ириан Никитов, старши експерт при ГДМРР.

Плакет „Прокуратура на Република България“ получиха прокурорът от отдел 04 „Международен“ при ВКП Сава Петрови следователят в отдел 03 „Стопански“ на Националната следствена служба Светослав Василев за работата им по молби за правна помощ от САЩ, свързани с разследване на дейността на лица, използвали рансъмуеър (ransomwear) с наименованието NetWalker. Зловредният софтуер е атакувал здравни заведения, училища, предприятия и правителствени агенции в САЩ чрез проникване в компютърните им системи и криптиране на информацията, за чието разкодиране е бил искан откуп в големи размери.

Прокурорът от Окръжна прокуратура-Стара Загора Ваня Керанова-Робакова получи плакет „Прокуратура на Република България“ за водено от нея наказателно производство, по което е постигната осъдителна присъда за двама извършители на грабеж над възрастен мъж в с. Енина, община Казанлък.

Прокурорите Ивета Маркович и Калин Близнаков от Специализираната прокуратура (СП) и Елица Василева, прокурор от Софийска районна прокуратура, командирована в СП,  са отличени с плакет „Прокуратура на Република България“. Ивета Маркович получи наградата за работата й по разследване на организирана престъпна група за изработка и разпространение на неистински парични знаци и български лични документи, неутрализирана на 1 февруари т.г. при съвместни действия на Специализираната прокуратура, ГДБОП и Службата за борба с наркотиците DEA.
Калин Близнаков и Елица Василева бяха поощрени за професионално свършена работа по изпълнение на молба за правна помощ от Службата по международни въпроси към Департамента по правосъдие на САЩ по разследване срещу международна престъпна мрежа, действаща на територията на България и Сърбия за трафик на големи количества хероин от Турция през България към САЩ. За участието им и в двете гореописани акции директорът на ГДБОП Любомир Янев получи предметна награда, а заместникът му Илия Делчев и инспекторът от ГДБОП Стоян Златанов бяха отличени със знак „Прокуратура на Република България“.