Изменение на френската конституция, което включва в нея опазването на природата и на климата, мина на първо четене в Националното събрание, съобщава АФП.
Франция „гарантира опазването на околната среда и биологичното разнообразие и борбата с изменението на климата“ гласи новоприетият текст, включен в член първи на основния закон, който постановява каква държава е Франция.
След решението, прието на снощното им заседание, депутатите ще гласуват още веднъж на 16 март по предложения за изменения в него . След това поправката ще бъде внесена за приемане от Сената.
Тя отваря пътя за президента Еманюел Макрон да изпълни обещанието си да я подложи на референдум.
Дясноцентристката опозиция на управляващата либерална партия на Макрон продължава да спори по формулировката на изменението. Тя настоява глаголът „гарантира“ да бъде заменен с „действа за“ заради твърде обвързващия му характер, който би могъл да постави в опасност националния суверенитет и конкурентоспособността на бизнеса. Дясноцентристите имат мнозинство в Сената.
На Макрон предстои трудна битка за втори мандат в Елисейския дворец на президентските избори догодина след първи пет години, белязани от протести и от пандемията.
Не за първи път френски президент прибягва да референдум, когато иска да провери или да демонстрира популярността си.
През 2005 г. Жак Ширак подложи на референдум проекта за европейска конституция с надеждата, че с него ще отбележи и вътрешнополитическа победа. Французите обаче гласуваха против Ширак, зачерквайки заедно с него и проекта, който по-късно се провали и на референдум в Холандия.
Вместо с него ЕС се задоволи с подписания през 2007 г. и влязъл в сила през 2009 г. Лисабонски договор, който включва голяма част от елементите в европейския конституционен проект.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни