Наричат ги „GoBox“ - достъпните за всички шкафове, които във времената на пандемия могат да влязат и в ролята на магазин и на битак. „Малката“ разлика е, че в тях всичко е безплатно – всеки би могъл да се обслужи, както и да попълни асортимента – според потребностите. Идеята е на жителите на Бон Софи Шрамл и Дариос Ронкошек, които изобщо нямат намерение да се ограничат със само един такъв благотворителен шкаф – искат те да станат масово явление.
Първият засега е в бонския квартал Бад Годесберг и по никакъв начин не е поставен на оживено място, даже е малко скрит. Друг е въпросът, че популяризирането на неговите възможности е трудно, ако попаднеш, например, на албанец, който не само не говори немски, но и сръбски не знае. Май все пак разбира какви възможности се отварят около шкафа, но пък за разлика от него германците дори и от по-далечни квартали на Бон вече са наясно.
„Взех си оттам една черна блуза, туника и щеки за нордик уокинг“, споделя жителка на съвсем друг квартал на Бон, научила за придобивката от приятелка.
И двете вече посещават редовно щедрия шкаф – както за да вземат нещо, така и за да оставят непотребни дрехи или предмети.
Каква е целта?
Двамата инициатори на идеята – Софи Шрамл и Дариос Ронкошек, тръгват от стремежа по този начин да свържат хората от съответния квартал или град. Ще пускат шкафовете в серийно производство, заради което са създали и фирма. Ронкошек е географ, Шрамл е юристка, която е зарязала професията си, за да се посвети заедно със своя приятел на авангардната идея – именно тя е авторка на дизайна на шкафовете.
„Искаме да поставим такива шкафове на колкото може повече обществени места“, казват двамата.
Драгоценният шкаф струва 10 000 евро, но пък е защитен от пожари, от природни катаклизми и е изключително стабилен.
„Инсталираме ги обаче само тогава, когато се намери някое местно дружество, което да полага грижи за идеята ни – в противен случай може да се стигне до вандализъм“, споделят Шрамл и Ронкошек.
Има си и предписания какво може да бъде оставено в шкафа: домашни потреби, които обаче още са в ред, дрехи, обувки, книги, както и хранителни продукти, но опаковани. Междувременно се обмисля дали към шкафа да не се постави в допълнение хладилник, предназначен изцяло за храни.
Как се финансира акцията?
Тя е до голяма степен благотворителна, но и общинският бюджет трябва да се „бръкне“ за рефинансирането – с 2500 евро.
„Заради това сме започнали кампания – краудфъндинг, или набиране на средства чрез малки суми от голям брой хора“, обяснява Ронкошек.
Интерес очевидно има, тъй като инициативата изобщо не смята да се ограничи с първия и единствен засега шкаф в Бон, а ще инсталира и следващи, включително със соларни батерии на покрива.
Правят се планове и за времето след пандемията – около шкафовете да се организират музикални прояви или пък информационни мероприятия, посветени на екологичното земеделие. Интерес към съдържанието на шкафа има така или иначе – щом магазините са затворени, а битаци не се организират – за възможността за безплатни придобивки се разчува бързо и тя се радва вече на голяма популярност, макар едва да прохожда.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни