
Американският Северозападен университет спечели 33 млн. долара по проект на военното министерство на САЩ за имплант, който ще може да регулира човешкия сън, съобщи Eurekalert.
Имплантът, наречен NTRAIN, ще произвежда пептиди - къси вериги от аминокиселини, които регулират циркадните ритми на човешкия организъм. Но производството не става в самия имплант - вместо това той стимулира околните клетки да произведат пептидите сами.
В момента хора, които имат проблеми със съня - поради разтройство или нередовен работен график - трябва да поемат различни лекарства, които по заобиколен път да постигнат същото.
NTRAIN ще се имплантира в ръката на човек, ще се активира отвън, и ще е настроен така, че да отделя точна доза пептиди, от които ни става сънливо и заспиваме лесно.
Идеята за преносими аптеки не е нова - множество диабетици по света с напреднала форма на заболяването носят диабетни помпи. NTRAIN обаче е не просто резервоар с лекарство, а специфичен тип биоелектронна фабрика, която използва ресурсите на нашите клетки и съответно не се нуждае от презареждане.
Още по темата
- София Тех Парк отбелязва юбилей под мотото "10 години подкрепяме иновациите и предприемачеството в България"
- Захариева: ЕС да дава по €2 млн. за всеки изследовател, напускащ САЩ
- Сателитно око над метана: Нидерландци разкриват скритите замърсители в атмосферата
- Чешки учени откриха в Албания най-голямото подземно термално езеро в света
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни