"С президента Вучич от години имаме добро взаимодействие и ясна визия как да задълбочаваме нашето сътрудничество и как заедно да чертаем нашия общ европейски път."
Това каза президентът Румен Радев на съвместна пресконференция със сръбския си колега в Цариброд, където българският държавен глава беше на посещение в неделя, съобщи БТА.
Продължаваме да задълбочаваме сътрудничеството във важни области, и особено в свързаността, добави Радев.
От 11 ч. българско време държавният глава имаше среща с Вучич. В 12 ч. те се срещнаха с представители на българското национално малцинство в Република Сърбия.
Двамата президенти участваха в церемонията по откриването на паметник на Светите братя Кирил и Методий в двора на училището в Цариброд, което носи името на славянските първоучители.
Това е втората визита на президента Радев в Цариброд. Първата беше на 22 юни 2018 г. Тогава Румен Радев подчерта, че съдбата на националното ни малцинство в Сърбия е от изключителна важност за двустранните отношения между Белград и София, както и за европейската перспектива на целия регион.
Откриването на паметник на светите братя Кирил и Методий Радев определи като историческо събитие, възможно благодарение на съвместната работа на институции и граждани от двете страни на границата.
"Този монумент е символ на най-светлото, което исторически ни свързва, но аз съм убеден, че той е важен духовен знак за бъдещето, което ни предстои, защото ние показахме, че сме способни да се отнасяме с уважение към различията си. Ние сме способни да решаваме по разумен начин, с мъдрост и постоянство всичко, което до момента ни е разделяло", каза той, цитиран от БНР.
Инфраструктурата, инвестициите, образованието и проблемите на българското национално малцинство бяха във фокуса на разговорите на президентите на България и Сърбия.
Вучич открои направеното в региона през последните три години. Новата магистрала, която минава през Цариброд и индустриалната зона.
"Нашият план е да разширим индустриалната зона, да доведем инвеститори, за да имате повече работа тук в града, в нашата страна. Ще искаме и подкрепа на нашите български приятели. Искаме всички българи, които живеят в Сърбия, да имат право на свой език и учебници. Да обичат земята си и българския народ. И нямаме никакъв проблем с това", каза той.
На пресконференцията на двамата президенти беше засегнат въпросът за окончанията на българските женски фамилии в Сърбия. Тема, която сънародниците ни поставят от години. Според Вучич въпросът е решен в края на 2018 година:
"Всеки има право. Достатъчно е да отдели 10-15 минути, до отиде до Общината и да промени името си в съответния регистър. Въпросът е решен още през 2018 година със законов поднормативен акт. Готови сме по всякакъв начин да помогнем и на Димитровград и на Босилеград - да оставим хората да си избират имената, да решават как да организират живота си. Това не е проблем. Ако някой се опитва да създава напрежение към Сърбия, ще получите приятелски отговор, защото ние вас ви смятаме за братя и така ще бъде винаги", каза той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни