Италия е новият европейски шампион! "Скуадра адзура" за втори път в историята ликува на еврофинали след победа с дузпи над Англия на "Уембли" - 3:2, след 1:1 за 120 минути.

Италианците са първият отбор, който печели два пъти с дузпи на Европейско, така преодоля и Испания на полуфинала. А британците пак плачат при 11-метрови удари. Може да се каже, че те изтърваха спечелен мач, след като поведоха в началото, а и при изстрелите от бялата точка.

В хода на мача Роберто Манчини обърна развоя със смени и корекции. Съставът му прояви сърце и характер, след като на два пъти се оказа догонващ, което прави триумфът в Храма на футбола още по-сладък и заслужен.

Докато Гарет Саутгейт подходи страхливо и направи груби грешки, дори при избора на изпълнители на дузпите. Съдбата обича смелите.

Люк Шоу даде аванс на островитяните във 2-ата минута. В средата на второто полувреме Леонардо Бонучи изравни. Англичаните пропуснаха три поредни дузпи, две от които спасени от вратаря Джиджо Донарума. Толкова отрази и Джордан Пикфорд.

И това донесе новият футболен ред - Италия имаше по-офанзивният състав от Англия - и като схема, и като играчи. Гарет Саутгейт направи промяна в стартовия състав, като извади Букайо Сака и пусна Киърън Трипиър. Така постройката на "Трите лъва" бе 3-4-3, но във фаза защита преминаваше в 5-3-2.

"Скуадрата" заложи на познатото 4-3-3.

Течеше втората минута, когато Люк Шоу поде атака отляво, комбинира с върналия се в задни позиции Хари Кейн (това изненада гостите в началото), той обърна към нахлулия по другото крило Трипиър и той върна на Шоу. С лек, но точен удар, защитникът на "Манчестър Юнайтед" вдигна голяма част от публиката на "Уембли" - 1:0 за Англия. Какво начало?!

До днес Шоу имаше три асистенции на Европейското, което, заедно със силните му изяви и в отбрана, му отреди славата на най-добър ляв защитник на турнира. На 12 юли той навършва 26 години. Това е най-бързото попадение в историята на европейски финали.

А за първи път на Евро 2020 италианците бяха в губеща позиция.

В следващите минути отборът на Манчини бе видимо стъписан, но домакините не се възползваха, не натиснаха достатъчно. А имаха добри предпоставки. Италия трудно връзваше игра и ще запомним само един опасен удар на Федерико Киеза, топката мина покрай гредата.

Англия контролираше двубоя. След почивката обаче Кейн и компания прекалено много отстъпиха, а "сините" не чакаха покана. Манчини направи и две смени, с които освежи своите. И се стигна до отчетлив превес във владеенето на топката.

"Адзурите" заредиха опасни атаки, а Киеза им създаде изключителни проблеми. Негов удар бе отразен от Джордан Пикфорд. Пет минути по-късно - в 67-ата, Италия логично изравни. Това стана след ъглов удар, Марко Верати игра с глава, Пикфорд се намеси, топката срещна гредата, а оттам Бонучи я прати в мрежата - 1:1.

Тук пък "скуадрата" получи импулс и застраши вратата на съперника още няколко пъти. Резервата Доменико Берарди получи пас зад защитата на Англия, но прехвърли и вратата току пред Пикфорд. Постепенно Англия отново започна да играе, а не само да гледа. Резултатът обаче вече бе 1:1, а краят наближаваше.

В добавеното време Италия атакуваше повече, но без да рискува. Продължения.

В първото двата отбора си деляха надмощие и имаха по няколко опасности за гол. Така бе и във второто. Федерико Бернардески тества Пикфорд от свободен удар, а в ответната атака "Трите лъва" направиха разбъркване пред Донарума.

В самия край Саутгейт пусна в игра Маркъс Рашфорд и Джейдън Санчо - явно с мисъл за дузпите. И пак извади вкаран от скамейката футболист - капитана на "Ливърпул" Джордан Хендерсън. Първото се оказа груба грешка. Тя и няколко други лишиха Англия от първа титла от 55 години насам.

А отново Италия бе отборът, който завърши атакувайки. Но без нищо съществено. Дузпи.

И в тях обаче "сините" бяха по-точни и по-добри и в 34 мача са без загуба. А 34-ият двубой донесе титла на една от страните, в която тази игра е повече от игра. Това се видя днес на терена като характер и отношение. Честито, Италия!

Федерико Бернардески (Италия) - гол, 3:2

Джейдън Санчо (Англия) - пропуск, втора поредна пропусната дузпа, Донарума изби, 3:2

Жоржиньо (Италия) - пропуск, Пикфорд изби в гредата, 3:2. Каква драма!

Букайо Сака (Англия) - пропуск, край, Италия ликува! 3:2! Донарума е големият герой!

Италия - Англия 1:1

0:1 Люк Шоу (2), 1:1 Леонардо Бонучи (67)

Италия: Джанлуиджи Донарума, Джовани ди Лоренцо, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини, Емерсон (Алесандро Флоренци), Николо Барела (Брайън Кристанте), Жоржиньо, Марко Верати (Мануел Локатели), Федерико Киеза (Федерико Бернардески), Чиро Имобиле (Доменико Берарди), Лоренцо Инсиние (Андреа Белоти);

Селекционер: Роберто Манчини

Англия: Джордан Пикфорд, Кайл Уокър (Джейдън Санчо), Джон Стоунс, Хари Магуайър, Киърън Трипиър (Букайо Сака), Люк Шоу, Калвин Филипс, Деклън Райс (Джордан Хендерсън, Маркъс Рашфорд), Мейсън Маунт (Джак Грийлиш), Хари Кейн, Рахим Стърлинг;

Селекционер: Гарет Саутгейт

Лондон, стадион "Уембли", 68 хиляди зрители.

Съдия: Бьорн Кайперс (Нидерландия)

Жълти картони: Николо Барела, Леонардо Бонучи, Лоренцо Инсиние, Джорджо Киелини, Жоржиньо (Италия); Хари Магуйър (Англия)