България победи Чехия в мач номер 2 на Евроволей 2021 с 3:2 гейма - (25:10; 23:25; 18:25; 26:24 и 15:11).

Големият герой за "лъвовете" е Тодор Скримов, който в най-трудните моменти за националите в четвъртата част отбеляза поредица от асове, за да помогне на българите да вкарат мача в тайбрейк.

Момчетата на Силвано Пранди доминираха изцяло през първия гейм и това може би им изигра лоша шега, защото чехите демонстрираха, че са корав съперник, който е готов да окаже сериозна съпротива, въпреки слабото начало. Българските волейболисти поведоха с 4:1 на старта на първата част. След успешна двойна блокада на Тодор Скримов и Алекс Грозданов резултатът бе 5:1. Иржи Новак поиска таймаут, но добрата игра на българите продължи и след две разигравания те вече водиха с 7:1. Чехите вкараха следващата точка, но доминацията на националите не секна. Атаки на Грозданов и Скримов, както и блокада на Георги Гоцев увеличиха аванса до 15:5. При 18:8 "лъвовете" отново влязоха в серия и поведоха с 23:9. Първият гейм приключи при резултат 25:10.

Втората част започна много равностойно. Тодор Скримов изведе България напред при 7:6, но след това чехите започнаха да играят по-добре и си осигуриха комфортната преднина от 11:8. Българите намалиха аванса на чехите до 1 точка, като двата отбора си разменяха сервизите, докато "лъвовете" не изравниха при 21:21. След това обаче чехите вкараха две поредни точки, за да поведат отново при 24:22 и затвориха гейма при резултат 25:23.

Проблемите за българите продължиха и в третия гейм. Чехия поведе с 5 точки при 11:6 след атака на Оливер Седлачек. България намали до 10:12, но Ян Хадрава осигури преднина от 4 точки за Чехия при 14:10. При 14:18 Пранди взе прекъсване за България, но това не промени посоката на гейма. Ас на Лукаш Васина увеличи аванса на Чехия за 22:15. Преднината от 7 точки се съхрани до края и домакините спечелиха четвъртата част с 25:18.

Доминацията на Чехия продължи и на старта на четвъртия гейм. Чехите поведоха със 7:4. Лукаш Васина даде 5 точки аванс на отбора си при 15:10. Още тук българите изпуснаха добър шанс да обърнат отрано гейма и да си спестят драмите в самия му край. На два пъти българска блокада скъси аванса на чехите, които се затрудняваха при посрещането на сервиза на Тодор Скримов. При 15:13 Новак поиска прекъсване, но българите продължиха с добрата игра и сервираха при 16:17. Тройна блокада на чехите върна топката в полето на българите и Цветан Соколов се опита директно да я забие, но вместо това я прати в мрежата. Така вместо резултатът да е изравнен, чехите извадиха късмет и поведоха с още две точки, като резултатът стана 20:16. Пранди взе второто си прекъсване в 4-ия гейм и серията на Чехия прекъсна след атака на Мартин Атанасов. Ян Хадрава атакува успешно и чехите поведоха с 23:19.

Тук започна обратът на българите. Цветан Соколов намали до 20:23, а после ас на Скримов върна самочувствието на родните волейболисти при резултат 21:23. Новак взе прекъсване за Чехия, но това не смути Скримов, който заби още два аса и така изравни резултата - 23:23.  Хадрава изведе Чехия до мачбол при 24:23, но Мартин Атанасов изравни за 24:24. Атанасов отново атакува успешно и предостави геймбол за "лъвовете" при 25:24. Трета поредна успешна атака на Мартин Атанасов помогна България да спечели четвъртата част с 26:24.

Тайбрекът започна равностойно, но скоро българите припомниха за играта си от първия гейм - след поредна успешна атака на Мартин Атанасов по диагонала "лъвовете" поведоха с 7:5. Цветан Соколов покачи преднината с още една точка за 8:5. След троен български блок авансът нарасна до 10:6. Новак взе прекъсване за Чехия, което вдъхнови домакините за последен отпор. Те намалиха изоставането си до 9:10. След две успешни атаки на Скримов обаче българите поведоха с 12:9. Единична блокада на Николай Колев изведе България до мачбол при 14:10. При 14:11 Васина би сервис в мрежата и така след ходене по мъките "лъвовете" спечелиха тайбрека с 15:11 и мача с 3:2 гейма.

Следващата среща на България ще е утре (6 септември) от 16:45 часа българско време срещу Италия.