
Държавата пряко или косвено осигурява 75 на сто от бюджетите на медиите в България, сочи проучване на Института за развитие на публичната среда. То се базира на анализа на Публичния регистър на медиите, поддържан от Министерството на културата съгласно т. нар. медиен закон “Пеевски”, който трябваше да гарантира прозрачността на собствеността и приходите на четвъртата власт.
Пряко от държавния бюджет са влезли 28,3% от приходите или 3,908 млн. лева. От общинските бюджет медиите са получили 19,6% от приходите си (или 2,713 млн. лева). През 2020 г., когато нямаше национални избори, едва 3,3% от приходите са били от партии (458 000 лв.) Дружества с публично участие и/или предоставящи публични услуги имат 15,6% (2,149 млн. лева) принос в бюджета на медиите, а по европроекти са постъпили 8,2% или 1,126 млн. лева.
Така остават едва 25 на сто приходи от частния сектор - 3,459 млн. лева.
Недостатък на публичния регистър е, че липсва информация за бартерните договори и тези с неясен срок на изпълнение, сочи Институтът за развитие на публичната среда.
Още по темата
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Правителството ще си изкара мандата. Така каза Пеевски
- След оставките си: Кирил Петков започна обиколка на структурите на ПП
- Делян Пеевски: Едно казвам на цялата опозиция - избори ще има, когато изтекат четирите години
- Кабинетът преодоля вота на недоверие, напусналите АПС влязоха в мнозинството
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни