Политическите анализатори често използват шахмата като метафора за описване на световните дела. Държави и народи се движат по дъската, като се опитват да извлекат допълнителна изгода. Понякога се появява гросмайстор и преобразява играта с помощта на нов и неочакван гамбит - нещо като "китайския дебют" на Ричард Никсън и Хенри Кисинджър през 1972 г.
Понастоящем международната политика, изглежда, има нужда от нови идеи. Много от великите държави са в дипломатически безпорядък. Америка отново воюва в Близкия изток. Лусия е изолирана. Китай предизвика враждебната реакция на почти всички свои съседи. Великобритания се отдръпва към периферията на Европа. Геополитическата шахматна дъска, изглежда, има нужда от нови смели ходове. Какви биха могли да бъдат те?
Нова ялтенска защита
Има различни мнения дали Путин е политически гросмайстор или глупак, когото всеки момент ще матират. Поклонниците на руския президент оценяват неговата анексия на Крим като смел гамбит, сварил Запада неподготвен. (А привържениците на Путин на Запад понякога казваха: "Той играе шах, а ние - на шашки.") Но тъй като руската икономика сега преживява рязък спад, изглежда, ходът на Путин бе доста прибързан. В опит за възстановят предишното положение руснаците сега осъществяват план, който би могъл да бъде наречен нова ялтенска защита. Това ни връща във времето, когато Йосиф Сталин, Франклин Рузвелт и Уинстън Чърчил наистина се отнасяха към света като към нещо като глобална шахматна дъска и си разделиха следвоенна Европа на сфери на влияние. Мечтата на Путин е да му предоставят обновената сфера на влияние на Русия над по-голямата част от страните от бившия Съветски съюз. Някои представители на Запада се изкушават от нова Ялта. Други смятат тази идея за зловеща и неприятна. Путин само утежни положението си, когато, докато обсъждаше идеята за сделки между великите държави, предположи, че договорът между Хитлер и Сталин през 1939 г. се е сблъскал с несправедливо отрицателна реакция. Лош ход.
Шансове - 3 към 10.
Контраатака на Коварния Албион
Усъвършенствана в продължение на много години, тази традиционна британска стратегия се основава на принципа "разделяй и владей" в Европа и стабилна коалиция. През миналите векове тя бе успешно използвана, за да бъдат победени испанците, французите и германците. На европейската шахматна дъска в момента се е получило идеално разположение за прилагане на класическа контраатака на Коварния Албион. Разривът между Франция и Германия се увеличава и се засилва враждата между северните и южните европейци. Въпреки това британците, изглежда, са поизгубили своите шахматни способности и се показаха удивително некомпетентни ри създаването на съюзи. Щом не успяха да постигнат целите си с помощта на дипломацията и хитростта, британците започнаха да обсъждат варианта за излизане от ЕС. Това е равносилно на отговор в слаба позиция. Да обърнеш дъската и да избягаш от стаята не е толкова тактика, колкото истерия.
Шансове - 0 към 10 (в настоящите условия).
Гамбит на Лудия молла
Ключът към промяната в реда в Близкия изток е сближаването между САЩ и Иран. Тези две страни имат общ интерес в разгрома на джихадистката групировка, известна като "Ислямска държава", и в запазването на целостта на Ирак. Иран е също така външна опора на режима на Башар Асад в Сирия и по този начин може да помогне за прекратяването на войната там. Някои американци също така изтъкват, че подкрепата за джихада от страна на Саудитска Арабия е по-голяма заплаха в Близкия изток от регионалните амбиции на Иран и че опитните иранци в крайна сметка са по-предпочитани партньори от назадничавите фундаменталисти в Рияд. Сключете сделка по ядрения въпрос с Иран, премахнете санкциите срещу страната и ще започне нов процес на устройство на Близкия изток. Звучи привлекателно. Но няма никаква гаранция, че Техеран е готов да прекрати ядрената си програма или че Конгресът на САЩ ще премахне санкциите, дори Иран да приеме условията. Два ключови съюзника на Америка в региона - Израел и Саудитска Арабия, също ще бъдат разгневени от гамбита и реакцията им е опасна и непредсказуема. Така че, вероятно това няма да се случи.
Шансове - 2 към 10.
Корейски дебют
Китай има само един официален съюзник - Северна Корея. И това е повече задължение, отколкото необходимост. Въпреки това в опита да пробият дипломатическата си изолация в Азия китайците сега се опитват за предразположат към себе си Южна Корея. Китайският президент Си Цзинпин посети Сеул, но още не е ходил в Пхенян за голямо огорчение на севернокорейците. Южнокорейският дебют е много изгоден за Пекин. Той използва засилващата се вражда между Южна Корея и Япония и по този начин забива клин между двата най-важни съюзника на САЩ в Източна Азия. Сближаването между Пекин и Сеул има и икономически смисъл. Но има и препятствие- Южна Корея разчита на гаранциите на САЩ за защита от Севера. Ще бъде ли готова тя да замени това срещу неопределени предимства на съюз с Китай? Вероятно не, поне засега. Шансове - 3 към 10.
Внимателните читатели може да забележат, че шансовете на всеки един от тези велики дипломатически гамбити в действителност са малки. Отчасти е така, защото в епохата на демокрацията е доста по-трудно да се държиш като Ришельо или Бисмарк. Социалните медии, финансовите пазари, обществените движения и терористичните нападения са в състояние да объркат сметките дори на най-блестящия геополитически стратег. В днешно време един гросмайстор, като погледне глобалната шахматна дъска, може да открие, че пешките са започнали да се движат сами.
----------------------------------
Авторът е специален кореспондент по международните въпроси на британския в. "Файненшъл таймс", откъдето препечатваме статията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни